MV Akademik Shokalskiy'nin 52 yolcusu kurtarıldı

Güney Kutup bölgesinde buzlar arasında mahsur kalan Rus araştırma gemisi “Akademik Şokalski”deki 52 yolcunun imdadına Çin’e ait bir kurtarma helikopteri yetişti.
GLOBAL-24 Aralık’tan bu yana gerçekleştirilen başarısız kurtarma girişimlerinin ardından bugün gemideki 52 yolcu, yaklaşık beş saat süren bir operasyonla kurtarıldı.
Helikopter, kurtarılan 52 kişiyi, bölgede bekleyen Avustralya’ya ait “Aurora Australis” gemisine götürdü. Helikopter bir seferde en fazla 12 kişi taşıyabildiği için kurtarma operasyonu yaklaşık beş saat sürdü.
MV Akademik Shokalskiy’nin 22 kişilik mürettebatınınsa, batma tehlikesi bulunmayan geminin sıkıştığı buz kütlesi kırılana dek kalacağı ifade edildi.
Aurora gemisi de bilim adamları ile turistleri Avustralya’nın Tazmanya Adası’na taşıyacak.
“Akademik Şokalski”deki araştırma ekibinin lideri Chris Turney Prof. Chris Turney, “Buz Ejderhası” isimli Çin buz kırıcısından kalkan helikopterin gemiye ulaştığını YouTube’a yüklediği görüntülerle dünyaya duyurmuşu
Turney, Twitter’dan “Çin helikopteri, Shokalskiy yakınlarına indi. Bu kez yüzde 100 buradan gidiyoruz. Herkese binlerce teşekkürler” diye yazmıştı.
Rus araştırma gemisi, ünlü Avustralyalı kaşif Douglas Mawson’un 100 yıl önce Antarktika’ya gittiği rotayı izlemek üzere 28 Kasım’da Yeni Zelanda’dan yola çıkmıştı.
Gemi, bölgede etkili olan şiddetli kar fırtınası sonucu Tazmanya Adası’nın 2700 kilometre uzağındaki buzlar arasında sıkışmış ve hareket edemez hale gelmişti.
Daha önce Çin’e ait “Buz Ejderhası”, Fransız “L’Astrolabe” ve Avustralya’nın “Aurora Australis” adlı buz kırıcıları, 74 bilim adamı, mürettebat ve turistin bulunduğu gemiyi kurtarmaya çalışmış ancak geminin çevresini saran kalın buz tabakasını kıramamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.