Rajoy, borç krizi için kurtarma seçeneklerinin olduğunu söyledi

Borçlanma maliyeti yüksek seviyelerde seyreden İspanya’nın başbakanı Mariano Rajoy, borç kriziyle başedebilmek için çeşitli kurtarma seçeneklerinin gündemde olduğunu söyledi.
BT ECO GÜNDEM-Borçlanma maliyeti yüzde 7’nin üzerinde seyreden İspanya’nın Başbakanı Mariano Rahoy, kurtarma paketi seçeneklerini değerlendirmekte olduğunu söyledi.
Başkent Madrid’de basın toplantısı düzenleyen Rahoy, “İspanyol halkı için gerekenin en iyisini yapacağını” vurguladı.
İspanya’da 10 yıllık tahviller dün yüzde 7,4 seviyesini gördülten sonra yüzde 6,8’e gerilemişti.
Madrid geçen ay harcamalarda yeni kesinti planları ilan etti.
Vergilerin de 65 milyar euro tutarında artırılacağını bildirdi.
İspanya’nın üretiminin küçülmesi ve borçlu bankaları nedeniyle toptan bir kurtarma planına ihtiyaç duyacağı yolundaki kaygılar aşılabilmiş değil.
İspanya’nın borçlanma maliyeti daha uzun süre bu seviyede seyrederse, hükümet de borçlarını ödeyemez hale gelecek.
Yunanistan, Portekiz ve İrlanda, borçlanma maliyetleri bu düzeye ulaştığında Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF’den mali yardım istemek zorunda kalmıştı.
Euro Bölgesi ülkeleri Haziran ayında emlak balonu yüzünden dara düşen İspanya bankaları için 100 milyar Euroluk yardım fonu oluşturmaya karar verdi.
Bununla beraber İspanya Başbakanı Rahoy, dün ziyareti sırasında İtalyan Başbakanı Mario Monti ile daha geniş kapsamlı bir kurtarma paketini tartışmadıklarını söyledi.
Ancak Rahoy dün ortak basın toplantısı sırasında İspanya’nın böyle bir yardıma ihtiyaç duyup duymayacağı konusuna açıklık getirmedi.
Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dün Euro’dan vazgeçmeyecekleri mesajını yineledi.
Draghi, ortak para birimini desteklemek için alınacak önlemlerle ilgili olarak önümüzdeki haftalarda yeni öneriler açıklayacağını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.