Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Şam'da Esad yönetimiyle görüşecek

Suriye ordusunun Humus kentinde isyancılara karşı düzenlediği operasyon sürerken, bugün Şam’a giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Beşar Esad yönetimiyle görüşmelerde bulunması bekleniyor.
Lavrov’a, Rusya’nın dış istihbarat teşkilatının başkanı da eşlik ediyor. Dışişleri Bakanı Lavrov ziyaretinin amacının basına açıklanmayacağını söyledi, fakat Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Esad hükümetinin kınanmasını hedefleyen karar tasarısını Çin ile birlikte veto eden Rusya’nın Suriye’de herhangi bir rejim değişikliğine karşı olduğu biliniyor. Rusya’nın Güvenlik Konseyi’ndeki tavrı Batılı hükümetlerin sert tepkisini çekmişti. Moskova, bu tepkilerin ”histeri” noktasına geldiğini belirterek, Rusya’nın Suriye’deki durumu en kısa sürede istikrara kavuşturmaya çalıştığını açıkladı.
Suriye ordusunun Humus kentinde Esad muhaliflerinin yoğun olduğu bölgeleri hedefleyen top ateşinde yüzlerce kişinin öldüğü bildiriliyor.
OPERASYON GENİŞLİYOR
Humus’taki BBC muhabiri Paul Wood, Suriye güvenlik güçlerinin muhtemelen 11 aydır süregiden isyan süresince düzenledikleri en yoğun operasyona giriştiklerini ve kent sakinlerinin bir kara harekatından korktuğunu aktardı. Humus’ta bulunan az sayıdaki yabancı gazeteciden biri olan Paul Wood, dün gece boyunca Suriye ordusunun sivillerin yaşadığı mahallelere yönelik top ateşinin sürdüğünü ve kent sakinlerinin ölülerini karanlıkta toplu mezarlara gömmeye çalışırken de ateş altında olduklarını bildiriyor.
Muhabirimiz, Suriye askerlerinin bombalanan mevzilerin yaklaşık 1 kilometre uzağına kadar geldiği söylentisinin yaygınlaştığını ve kara harekatı planlandığı yönündeki beklentilerin arttığını belirtiyor.
Suriyeli yetkililer, Humus’ta sivillerin yaşadığı evlerin hedef alındığı haberlerini reddederek, güvenlik güçlerinin kentte ”onlarca teröristi” öldürdüğünü duyurdu.
ABD Dışişleri Bakanlığı son gelişmeler karşısında, başkent Şam’daki Amerikan büyükelçiliğinin kapatıldığını ve Suriye’de kalan görevlilerin, güvenlik nedeniyle ülkeden ayrıldıklarını belirtti.
ABD’nin büyükelçiliğini kapatma kararı ardından İngiltere de Suriye’deki büyükelçisini geri çağırdığını açıkladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.