Rusya'ya ait üç çıkarma gemisi Suriye’nin Tartus limanına demir atıyor

Doğu Akdeniz’de seferde bulunan Rusya Kuzey Deniz Donanmasına ait üç çıkarma gemisinin önümüzdeki günlerde Suriye’nin Tartus limanına demir atacağı bildirildi. Gemilerde bulunan Rus deniz piyadelerinin Moskova tarafından üs olarak kullanılan Tatrus limanında kalıp kalmayacaklarına ise açıklık getirilmedi.
BT GLOBAL-Rusya Genelkurmay Başkanlığı tarafından Rus haber ajanslarına yapılan açıklamaya göre doğu Akdeniz’de bulunan çıkarma gemisi “Aleksander Otrakovskiy”, “Georgiy Pobedonosets” ve “Kondapoga” hafta sonu Tartus limanına girmiş olacak. Açıklamada Rus savaş gemilerinin erzak takviyesi için Suriye’nin Tartus limanına demir atacakları belirtilirken, çıkarma gemilerinde bulunan Rus deniz piyadelerinin deniz üssünde kalıp kalmayacaklarına açıklık getirilmedi.
Rusya’nın Kuzey Deniz Donanmasına bağlı toplam altı savaş gemisinin Suriye’den ayrıldıktan sonra daimi ikamet adresi kuzey Barents Denizi’ne değil, Türkiye’nin Çanakkale ve İstanbul Boğazları üzerinden Karadeniz’e giriş yapacakları da belirtildi. Böylece Ağustos ayı ortalarında Rusya’nın Karadeniz Donanmasından savaş gemileri de hesaba katıldığında Türkiye kıyıları yakınlarında 11 Rus savaş gemisi toplanmış olacak. Bu arada Çin Halk Cumhuriyetine ait bir savaş gemisi de şu anda Karadeniz’de bulunuyor. İki ülkenin Karadeniz’de ortak tatbikat yapacakları da bir süre önce ima edilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.