Spanair’in iflası, havacılık sektörünü endişelendirdi

Euro bölgesi’nde meydana gelebilecek felaket senaryosuna petrol fiyatlarındaki artış ihtimalinin eklenmesiyle havacılık sektörüne ilişkin endişeler arttı.
İspanya’nın en büyük hava yolu şirketlerinden biri olan Spanair’in iflası, havacılık sektörü ile ilgili korkuların hatırlanmasına neden oldu.
İran’a ambargo uygulama kararının petrol fiyatlarında olası bir artışa yol açmasının en büyük etkisinin havacılık sektöründe görülmesi bekleniyor.
Avrupa kaynaklı yaşanan kriz dolayısıyla 2012’de daha düşük büyüme bekleyen havayolu şirketlerinin, petrol fiyatlarındaki olası bir artıştan en fazla etkilenecek sektörlerin başında geldiği vurgulanıyor.
THY, KUR RİSKİNE KARŞI ÖNLEM ALIYOR
Uzmanlar, havayolu şirketlerinin en büyük gider kalemini oluşturan uçak akaryakıtında meydana gelebilecek artışın bilet fiyatlarına yansıtılmayarak aşılmasının mümkün olmadığını kaydediyorlar.
Kur farkından dolayı, pazarda yüzde 23’lük paya sahip olan Pegasus’un yıl sonunu zararla kapatması bekleniyor. Geçtiğimiz sene kur farkından dolayı zarar açıklayan sektör lideri THY’nin kur riskinin yüzde 50’sini hedge ederek (önlem alarak) kur farkını üçüncü çeyrekte tersine döndürmesinden dolayı kur giderlerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin öngörülmediği fakat 2012’de Avrupa kaynaklı düşük büyümeden olumsuz etkileneceği belirtiliyor.
EN BAŞARILI ÖRNEK: RYANAIR
Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin çözülmemesi durumunda 2012 yılında havayolu şirketlerinin yazması beklenen zarar tutarı: 8.3 milyar dolar..
Zayıf talep, artan petrol ve akaryakıt fiyatlarının havayolu şirketlerinin karını olumsuz etkilemesinin beklendiği dönemde yıl sonu kar tahminini 440 milyon eurodan 480 milyon euroya yükselten, düşük maliyetli, en büyük kapasite disiplinine sahip olduğu belirtilen İrlandalı havayolu şirketi Rynair’in uyguladığı stratejinin Türk havayolu şirketleri tarafından benimsenmesi gerektiği kaydediliyor.
Piyasa uzmanları, Rynair’in para kazanmadığını gördüğü hatları geçici olarak durdurduğunu bildirerek, böyle dönemlerde uçuş sayısını azalttığını belirtiyorlar. Şirketin, uyguladığı kapasite disiplini sayesinde karlılığını dengelediği kaydediliyor.
PETROL MALİYETİNE KARŞI BİO YAKIT
Petroldeki fiyat artışına karşı havayolu firmaları başka çıkış yolları arıyorlar. THY, petrol yakıt maliyetlerini aşağı çekme yönünde adım atmaya hazırlananlardan..
Jet yakıtı konusunda arayış içinde olduğu bilinen firma, Opet ve Tüpraş ile birlikte Harran Ovası’nda bio yakıt yetiştirme planları yapıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.