Anekder: ‘Aşı’ Turizm Sektörü için umut oldu!..

Avrupa’nın turistik merkezlerinde yapılanlar sezon hazırlıkları ve tatil umutları koronavirüs aşısı ile sınırlı kaldı.

Koronavirüs için aşılama devam ediyor, ancak insanların uçaklara yığılmaya, deniz yolculuğuna çıkmaya veya sahil boyunca zaman geçirmeye başlamasına yetecek kadar aşı yapılabilmesi için aylar geçecek. Bu durum turizm işletmelerinin büyük ölçüde 2021 yılının yaz sezonu hakkında endişeli bekleyiş içinde kaldıkları anlamına geliyor.

Beklentinin 2020’den daha iyi olacağı öngörülüyor ancak iyileşme sınırlı kalacak. 2019’daki 600’e yakın gemiye kıyasla Yunanistan’ın Santorini adasına geçen yıl sadece üç yolcu gemisi geldi. Yayınlanan Avrupa Komisyonu rakamları İtalya, İspanya ve Yunanistan’da yabancı turistlerin tatil gecelerinin en az yüzde 70 düştüğünü gösterdi ve uyardı: 2021 de turizm sektörü için sessiz geçecek.

Avrupa Komisyonu, “Genel olarak 2021’de turizm akışlarının kriz öncesi seviyelerine tam olarak dönmesi beklenmiyor” dedi.

Sektördekiler için bu görüntü zaten daha yılın ilk iki ayında netleşmiş durumda.

Santorini’deki Meltemi Hotels and Resorts’un sahibi ve yerel otelciler derneğinin başkanı Manolis Karamolegos: “Sezon hazırlıklarının son dakikaya bırakılmayacağını ancak tesislerin açılıp açılmayacağını bilemeden hazır olmaları gerektiğini” bildiriyor.

Yunanistan, aşılananların özgürce seyahat edebilmesi için Avrupa Birliği’nden bir sertifika oluşturmasını istiyor. Bloomberg Vaccine Tracker’a göre, aşılarda dünya lideri olan İsrail ile şimdiden bir anlaşma yapıldı.

1.1 Trilyonluk kayıp
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) raporlarına göre, Covid-19’un sektöre faturasının, 2020 sonunda 1.1 trilyon dolarlık kayıp ile yüzde 75’lik küçülme olduğu tahmin ediliyor. 120 milyon çalışanın işini riske atan bu dönemde uluslararası turist sayısındaki 1 milyarlık kayıp ile sektör 30 yıl önceki rakamlarına geri döndü. Raporda 2021’in sonlarına doğru toparlanması beklenen sektörün hızlı bir ivme ile 2022 ve 2023’te çıkış yakalayabileceğine işaret ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk 11 ayında gelen yabancı turist sayısı 12 milyona ulaştı. Yaz döneminde yerli turistle başlayan kıpırdanma, yabancı turistlerle sınırlı bir hareketliliğe dönüşürken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2021’de minimum hedefimizin yüzde 100’lük büyüme olması lazım. Turist sayısında 30-31 milyonluk bir büyümeyi hedeflememiz gerekiyor” ifadeleri ile 2021 beklentilerini ortaya koymuştu.

Aşı, turizm sektörü için umut oldu

Anekder ‘Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği’ Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Ayşe Pınar:

“Aşı turizm sektörünün umudu oldu. Turizm sadece Türkiye’nin değil tüm dünya ülkelerinin bacasız sanayisi olup bu sektörün her alanında milyonlarca insan çalışmaktadır.

2021 yılının tatil özlemi turizm şirketlerinin, otellerin, uçak şirketlerinin başlattığı koronavirüs önlemleri kapsamında hizmet anlayışı ve sosyal mesafe, hijyen, sağlık tedbirlerinin denendiği ikinci deneyim yılı olacak. Son günlerde giderek artan koronavirüs aşısı ile ilgili haberler aynı zamanda sektöre umut aşısı olacak. Bizler Anekder ‘Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği’ olarak ülkemizin en büyük eksikliği olan yurt dışı “tanıtım” konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımız doğrultusunda hazırlanan, sunuculuğunu Anekder Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Özge Gül’ün yaptığı bir güvenli turizm tanıtım filmini sizlere sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Turizm sektöründe yer alan kurum ve kuruluşların, Türkiye’nin tarihi, kültürel, doğal güzellikleri ile birlikte, (COVID-19) ‘koronavirüs’e karşı alınan önlemleri yurt dışında en iyi şekilde anlatabilmeleri için bizler de Anekder olarak resmi, özel kurum ve kuruluşlarımızın hizmetinde olduğumuzu bir kez daha dile getirmek istiyoruz.