Balbay: “Artık özgürüz”…

Ergenekon Davası’nda tahliye talebi değerlendirilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay tahliye edildi. Cezaevinden çıkış öncesi ‘Haberal’ esprisi yapan Balbay’ın ilk sözü “Artık özgürüz” oldu.

GÜNCEL-Ergenekon davası kapsamında hükmen tutuklu olarak Sincan Cezaevi’nde tutulan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, hakkında verilen tahliye kararının ardından Ankara Sincan’daki cezaevindeki tahliye işlemleri bu akşam saat 20.15 itibariyle tamamlandı. Balbay, 4 yıl 277 gün süren cezaevi hikayesinin ardından bu gece özgürlüğüne kavuştu. Olumsuz bir karara karşı bavulunu toplamayan Balbay, kararı televizyondan duyduktan sonra eşyalarını topladı. Eşi Gülşah Balbay, tahliye kararını öğrenene kadar cezaevinin içinde, çocukları ise evde babalarını bekledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bu akşam görüşecek olan Balbay,”Times New Roman TUR”>ın yarın Meclis”te yemin etmesi bekleniyor.

Gün boyu kararı bekledi>

Ergenekon davası kapsamında hükmen tutuklu olarak Sincan Cezaevi’nde tutulan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Anayasa Mahkemesi’nin hakkında verdiği kararın ardından, gün boyu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden gelecek olası tahliye kararını bekledi. Balbay, kendisini ziyaret eden CHP Parti Meclisi üyesi Gül Çiftçi’ye “Tüm Türkiye ile birlikte umutla bekliyorum, her türlü sonuca hazırım” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Balbay’ın tahliyesine ilişkin karar an be an takip edildi. Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla hem Sincan’da hem Silivri’de CHP milletvekilleri beklerken, karar süreci de CHP’nin hukukçu vekilleri tarafından yakından izlendi.

CEZAEVİNDEN ÇIKTI EŞİNE SARILDI

Balbay, hücresinden çıktıktan sonra ilk önce eşi Gülşah Balbay’a sarıldı. Ardından CHP”li vekillerle birlikte sağlık kontrolünün yapılacağı bölüme giderken, ilk sözü “Artık özgürüz” oldu. Balbay”ı cezaevinden çıkışında ilk karşılayanlar arasında bir süre önce tahliye olan CHP Zonguldak milletvekili Mehmet Haberal da vardı.an>

“HABERAL MUAYENE ETSE OLMAZ MI”

Mustafa Balbay’ın çıkış işlemleri sırasında son sağlık kontrolünün de yapılması gerekiyordu. Ancak Balbay, kendisini karşılamaya gelen Prof. Dr. Mehmet Haberal’ı işaret ederek “İşte doktor burada, sağlık kontrolümü o yapsın” dedi. Balbay, daha sonra da cezaevinden ayrılıp eşi Gülşah Balbay’a sarıldı. Balbay’ın cezaevinden çıkışında Zülfü Livaneli’nin ‘Hey özgürlük’ şarkısı çalındı.

BALBAY’IN İLK AÇIKLAMASI
İstanbul 13’ncü Ağır Ceza mahkemesinin tahliye kararı verdiği Mustafa Balbay, sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.pan>

Ankara Sincan Cezaevi’nden tahliye olan CHP Milletvekili Mustafa Balbay tahliye olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hepinize merhaba, özgürlüğe merhaba. İçeride kalan onlarca, yüzlerce hak arayana, tutukluya karşı sanki kapıyı onların üzerine kapatmış gibi hissediyorum. Bu sürecin tap teze bir başlangıç olmasını yürekten diliyorum” dedi. Balbay’ın yaptığı açıklamada öne çıkan satır başlıkları şu şekilde:

“YARIN MECLİS’TE YEMİN EDECE”

“Şu anda yarın öğleden sonra büyük bir olasılıkla Mecliste yemin edeceğim. İlk yeminimi meslektaşlarımın aracılığıyla halka yapmak istiyorum. Ben haksızlıklara hukuksuzluklara karşı bundan sonraki hayatımda mücadele edeceğim.”span>>

“İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ SÜREÇ KİN GÜDÜLECEK BİR SÜREÇ DEĞİL”

“İçinden geçtiğimiz süreç, bir sünger çekelim her şeyi unutalım denecek bir süreç değildir. Ama kin güdülecek bir süreç de değil.”

“TÜRKİYE’YE TESLİM OLA” href=”http://www.milliyet.com.tr/turkiye’ye/” target=”_blank” class=”tag”>CAĞIM”

“Bütün bu hak gasplarının giderilmesi için bir başlangıç olmasını diliyorum. Her şeyi ailemle yaşadık. Büyük aileme Türkiye’ye teslim olacağım. Gazetem Cumhuriyet’e, Cumhuriyet Halk Partisi’ne teslim olacağım.”

“CEZAEVİNDE ÇÜRÜYECEĞİMİZE HİÇ İNANMAMIŞTIK”

“5 yıllık tutukluluk süresince, en çok gelecek bitirdim. Bitiremediler. Biz cezaevinde çürümeyeceğiz. Çürüyeceğimize zaten hiç inanmamıştık. Bu aşamadan sonra artık Türkiye’de, içimdeki duyguyu belki en açık şekliyle anlatmak gerekirse, içeride hapis yatanlara karşı sanki kapıyı ben kapatmış kadar sorumlu hissediyorum.”

“AÇIN ARTIK BU KAPILARI”

“Diyorum ki, açın artık bu kapıları. Türkiye’de artık ne yapacaksak hukuk zemininde yapmak zorundayız. Hukuk zemininde yapacaksak da belki de can güvenliğinden önce Türkiye’de bir hukuk güvenliği sorunu vardır.”

“BİR GİRDİM BİN ÇIKIYORUM”

“Yarın 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Dilerim bugün, Türkiye’de maalesef çok uzun zamandır İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyordu ama Türkiye’de neredeyse her gün insan haklamaları günü haline geldi. Türkiye’de bu haksızlıkların giderilmeli. En kötü Meclis bile kapalı bir Meclisten iyidir. Bu Meclisi her şeyin üzerinde tutuyorsak, yarın İnsan Hakları Günü’nde, önümüzdeki dönem için haddimi biliyorum. Her şeyi yapacağım, her şeyin üzerine gideceğim gibi duygular içinde değilim. Ama bir ucundan tutacağım. Halka verdiğim ilk yemin budur.Bir girdim bin çıkıyorum. Bu topluma hep inandım. Toplumdan umudumu hiç kesmedim. Onların bir parçası olacağım. Hukuksuzlukların giderilmesi için ilk yapılması gereken kapıların açılmasıdır.”

“CEZAEVLERİNDE PİLSEL HABERLEŞME YÖNTEMİ VAR”

“Cezaevlerinde bir haberleşme yöntemi var. Pilsel diye. Bir koğuştan ötekine pile sarıp mesajınızı tel örgülerin üzerinden atarsınız. Bu mesajlardan birinde ‘iki yıldır tutukluyum hala mahkemem sonuçlanmadı’ diyordu. Hukuku aramaya halkın da katılması en büyük dileğim. Mahkemeler halk adına karar veriyorsa, o zaman halkın vicdanına, özlemine de karşılık vermek zorundadırlar. 3 bin saat mahkeme karşısında kaldım. Merhaba özgürlük, merhaba Türkiye.”

BALBAY BABAEVİNDE
Ankara Sincan Cezaevi’nden tahliye olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, evine geldi. Balbay’ın parti otobüsüyle gelişini gören kızı Yağmur, babasının gelmesini bekleyemeyerek otobüse doğru koştu, babasına sarıldı. Balbay, kendisine doğru koşan kızına sarılarak özlem giderdi.

Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay babasının tahliye olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Cezaevinde olan veya babasından uzak olan kız çocuklarına, bütün çocuklara darısı onların başına diyorum. Umarım onlar da en yakın zamanda babalarına kavuşurlar. Şu anda mutluyum, sevinçliyim ama bir yandan diğerleri için de üzlüyorum. Onların da çabucak özgürlüklerine kavuşmalarını istiyorum” diye konuştu. Yağmur Balbay, babasını evde büyük bir heyecanla beklediğini belirterek, “Cezaevinde babamı karşılamaya gidecektim ama babamın en büyük isteği, bir gün kapıyı çalamsı ve benim o kapıyı açmamdı. Ben de onun bu hayalini gerçekleştirmek için burada bekliyorum. Bu tarifsiz bir duygu. Ben onu heyecanla bekliyorum. Kardeşim çok yorgun heyecanlandı babam hakkında bir şey duydukça. Kardeşim uyuya kaldı. İlk ben öğrendim tahliye olmasını. Hemen anneannem ile dedemin yanına koştum. Bağıra bağıra söyledim babam tahliye oluyor diye” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.