Balbay tahliye edildi…

Balbay-ailesi-2Ergenekon Davası’nda tahliye talebi değerlendirilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay tahliye edildi.

GÜNCEL-İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Mustafa Balbay tahliyesine karar vererek, Balbay hakkında yurtdışına çıkış yasağı uygulanmasına karar verdi. 3 sayfalık karar oy birliğiyle alındı. Balbay’ın avukatları Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar üzerine tahliye dilekçesini mahkemeye sunmuştu. Avukat Oktay Yılmaz mahkemenin kararını duruşma salonu önünde açıkladı.

4 yıl 277 gündür tutuklu olan CHP İzmir Milletvekili ve gazeteci Mustafa Balbay özgürlüğüne kavuştu.
Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın yaptıkları bireysel başvuruyla ilgili kararın gerekçesi üzerindeki taslak çalışmalarını tamamladı. Yapılacak düzeltmelerin ardından gerekçeli karar yarın öğleden sonra İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek.

***

Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi savcısı Mustafa Balbay’ın tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın avukatlarından alınan bilgiye göre, Ergenkon savcıları perşembe akşamı mahkemeye verdiği mütalaada, mahkemenin Anayasa Mahkemesi kararına uyularak, Balbay’ın tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Savcının tahliye talebi yönündeki mütalaası da Mustafa Balbay’ın Twitter hesabından şu sözlerle duyuruldu:
”Avukatlarımız tarafından edinilen bilgiye göre Ergenekon davasına bakan savcı Mustafa Balbay’ın tahliye edilmesini istedi.Mahkemenin mütalaa yönünde tahliye kararı vermesini bekliyoruz. Umarım güzel haberi bugün sizlerle paylaşacağız.”

***

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ergenekon davasında 34 yıl 8 ay hapis cezası alan CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliye talebini bugün karara bağlaması bekleniyor.

Mustafa Balbay’ın avukatlarının Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geçtiğimiz hafta verdikleri dilekçede, Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal hakkında tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yapılan başvuruyu haklı bularak, Balbay’a 5 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmettiği hatırlatıldı. Dilekçede, Anayasa Mahkemesi’nin kararı üzerine Balbay’ın tahliye edilmesi istendi. Ancak geçen hafta mahkemeden karar çıkmadı.

Balbay’ın avukatları Ulaş Özkan ve Oktay Yılmaz, karar için bugün yine mahkeme heyeti ile görüşmek üzere Silivri’ye gidiyorlar.

***

Tutuklu gazeteci ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın Aydın Nazilli’deki evinde heyecanlı bekleyiş sürerken, Baba Fevzi Balbay hafif yaralamalı trafik kazası geçirdi.

Fevzi Balbay- trafik kazası-2013-1Araçlarda maddi hasar meydana gelirken, Fevzi Balbay yüzünden ve kulağından hafif yaralandı.

Olay yerine gelen 112 Acil Servis Ekipleri, bir şeyi olmadığını ve hastaneye gitmek istemediğini belirten Fevzi Balbay’ın yarasına pansuman yaptı.

Olay, öğle saatlerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ilaç almak için eczaneye gitmek üzere kendisine ait 09 TS 233 plakalı otomobille yola çıkan Fevzi Balbay’ın yönetimindeki araç ile Oktay Sevinçer yönetimindeki 11 56 plakalı otomobil, 85 sokak ile Hürriyet Caddesi’nin kesiştiği yerde çarpıştı. Kazada Fevzi Balbay hafif yaralanarak ayakta tedavi edildi.

‘MUSTAFA ÇIKAMAZSA BU HABERE ÜZÜLÜR’
Kaza sonrası bir sigorta acentesinde kaza tutanağı tutulurken, kaza yapan sürücülerden Oktay Sevinçer, Hürriyet Caddesinde ilerlediği sırada ara sokaktan çıktığını iddia ettiği araca çarptığını belirtirken, kaza sonrası çarptığı kişinin Mustafa Balbay’ın babası Fevzi Balbay olduğunu öğrendiğini söyledi.

Öte yandan işlemlerin bitmesinin ardından evine giden baba Fevzi Balbay ise kaza haberinin yapılmamasını isteyerek, “Eğer olurda Mustafa’m çıkamazsa bu habere çok üzülür” dedi.

15-20 gündür fizik tedavi için eczaneye doğru giden yolu kullandığını ifade eden Fevzi Balbay şunları söyledi:
“Hastanenin yakınında bulunan eczaneye giderken yola çıktığımda bir anda araba çarptı. Hiç beklemiyordum. Sağlık durumum iyi. Hatta 112 ekiplerine iyi olduğumu söyleyerek hastaneye gitmek istemedim. Güzel haber beklerken böyle bir olay olduğu için üzüldüm. Ama kimseye bir şey olmaması sevindirdi.”

Kaza haberini alan Balbay’ın akraba ve dostları olay yerine gelerek bilgi aldı. Kullanılamaz hale gelen araçtan eşyalarını alan Fevzi Balbay, akrabalarının aracıyla evine gitti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.