Caretta caretta yuvalarına piknik alanı yapılıyor!..

Anamur Belediyesi caretta caretta yuvalarına piknik alanı yapıyor!

 

Mersin’in MHP’li Anamur Belediyesi, caretta caretta ve yumuşak kabuklu nil kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan sahil şeridine ‘piknik alanı’ yapmak amacıyla toprak döşedi.

Endemik bir bitki çeşidi olan kum zambaklarının da üreme alanı olan yaklaşık 13 kilometrelik sahil şeridi, Pullu Tabiat Parkı ile Anamuryum Antik Kenti arasında yer alıyor. Olaya tepki gösteren halk, Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) öncülüğünde bir eylem düzenledi. Eylemde yapılan açıklamada “Buradan kum almak, kumun üzerine toprak ve beton dökmek, çeşitli yapılar kondurmak, ışıklandırma yapmak, hatta iyi niyetli sayılan temizlik ve ıslah gibi çalışmalar dahi yapmak yasak olup aynı zamanda suçtur. Anamur belediyesi tarafından bu hususların bilinmemesi mümkün değildir” dendi.

Yuvalar bir an önce açığa çıkarılmazsa suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen MERÇED açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu işe son verilmez, buradan alınıp başka yerlere götürülen kumlar geri getirilmez ve üzeri toprakla örtülen kaplumbağa yuvaları açığa çıkarılmazsa, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı; hatta gerekirse tespit yaptırarak, idari dava da açacağımızı, MERÇED olarak açıkça ifade ediyoruz.” 

Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği (ANEKDER) Halkla İlişkiler Sorumlusu Ayşe Pınar, yaptığı açıklamada;

“Caretta caretta ve yumuşak kabuklu nil kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan sahil şeridine ‘piknik alanı’ yapmak amacıyla toprak döşenmesi yakın zamanda karşılaştığımız ikinci bir doğa katliamı olayıdır.

Nesli tükenmek üzere olan Caretta Caretta’ların yuvalama alanının bulunduğu Mersin’in Mezitli İlçesindeki 100’ncü Yıl Tabiat Parkı’nda 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde festival, düzenlenmek istenmiş ve yoğun tepkiler üzerine iptal edilmiştir.

Yavrulama dönemine giren Caretta Caretta’lar için bu tür girişimler doğa katliamına neden olacaktır.  

Yuvadan çıkacak olan yavru kaplumbağalar ve yuva içerisindeki yumurtalar tamamen zarar görecektir.

Ulusal mevzuatlar ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla ve en önemlisi de koruma yükümlülüğünde olduğumuz Caretta Caretta’lar için hayati önemi olan alanlara ‘piknik alanı’ yapmak amacıyla toprak döşenmesi konusunda Anamur belediyesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ivedilikle harekete geçmesi gerekmektedir.” Dedi.