CHP lideri Kılıçdaroğlu: Hırsızlıkları ayyuka çıktı

Kılıçdaroğlu-açıklama-2014-3CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Sadullah Ergin arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin “Emin olun dehşete kapıldım. Nasıl olur da bir ülkenin Başbakanı bir iş adamını mahkum ettirmek için özel çaba harcar. Bu açıkça bize demokrasinin olmadığını gösteriyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Erdoğan ile Ergin arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları hakkında neler söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Emin olun dehşete kapıldım. Nasıl olur da bir ülkenin Başbakanı bir iş adamını mahkum ettirmek için özel çaba harcar. Bu açıkça bize demokrasinin olmadığını gösteriyor. Daha önce kendisi itiraf etmişti zaten. ‘Yasama ve yargı benim için ayak bağı’ demişti. Böyle anlaşılıyor ki, kendi diktasını egemen kılmak için her alana müdahale ediyor.

İnsanları mahkum ettirmek için özel çaba harcıyor. Daha üzücü olanı direnmesi gereken bir Adalet Bakanı’nın ’emredersiniz’ diye bir tavır takınmış olması. Bu da şimdi Hatay’da büyükşehir belediye başkan adayı.

Milletin yüzüne nasıl bakacaklar bunlar, merak ediyorum. Hırsızlıkları ayyuka çıktı. Yolsuzlukları ayyuka çıktı. Şimdi yargıya müdahaleleri de ayyuka çıktı. Ve bu adam şimdi meydan meydan dolaşacak, ‘bana oy verin diyecek’. Senin hırsızlığına bu millet niye oy versin? Mahkemelere müdahale ediyorsun millet sana niye oy versin? Sen düne kadar adalet, adalet, adalet diye bağırıyordun. Nasıl olur da adalete doğrudan müdahale edersin. Artık bütün dünya Türkiye’de bir dikta rejimi olduğunu biliyor. Diktatörler yalancıdır, doğruları söylemezler. Belli kişileri düşman görürler ve onları mahkum etmek için özel çaba harcarlar. Bu kaset onun somut bir örneğidir.”

***

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendi mal varlığını internet sitesi üzerinden açıkladığını belirterek diğer liderlere seslendi; “Mal varlığını alınteriyle kazandıysanız siz de açıklayın, korkmayın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçim mitinglerine bugün Rize’de devam etti. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde yine yolsuzluk ver rüşvet soruşturması ve Başbakan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları vardı.

Kendi mal varlığını alınteriyle kazandığının altını çizen Kılıçdaroğlu, diğer siyasi liderlere “Varlığınızı alınteriyle kazandıysanız siz de açıklayın” çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

”Ben demokrasiye inanan birisiyim. Artık Türkiye’de güneş balçıkla sıvanmıyor. Türkiye’de gerçekler ortaya çıktı. Buradan sesleniyorum siyasete atıldığım gün bütün mal varlığımı internet sitesine koydum. O mal varlığı alın teriyle kazandığım mal varlığıydı. Türkiye’de isterim ki alınterinin değeri her zaman yerini bulsun. Diğer siyasilere söylüyorum mal varlığını alınteriyle kazandıysanız siz de açıklayın korkmayın.

Her taraftan para fışkırdığını biliyorsunuz. Vatan evlatları hapiste. İnsanda vicdan olur biraz. Hırsızlar serbest aman ceplerinize dikkat edin bir başçalanın eli olabilir ceplerinizde. Ülkede temiz ve güzel bir siyaseti egemen kılacağız. Alınan her kuruş verginin hesabını bu millete vereceğiz. Ben bunu yapacağım ve bu millette görecek. Bütün kadınlardan ricam Rize belediye başkan adayımızı başkanlık koltuğuna oturtun. Kadın eli değen her yer güzel olur. Sizin dertlerinizle ilgilenecek. O aynı zamanda bir anne neyin ne olduğunu çok iyi bilir. Bir evde tencere kaynamıyorsa o evde sorun vardır.

Nasıl oluyor da 12 yıldır iktidardasın senin çoluk çocuğun iş güç sahibi oldu, Bakkal Mehmet efendinin çoğu niye işsiz? Bunu soracağız demokratik yollardan. Hanımların çocuklarını güler yüzle okula gönderdiği bir Türkiye, işsizliğin yoksulluğun olmadığı bir Türkiye. Eskiden çay üreticisi çayını satardı düğün derneğini yapardı. Şimdi Rize huzur içinde değil Türkiye huzur içinde değil. Bu ülke güçlü bir ülkedir hiç şüphe etmeyin. Biz yedi düvele karşı mücadele ettiysek bu ülkeyi soyanlara karşıda mücadele edeceğiz ve başarıya ulaşacağız.

Edirne’de Kırkpınar güreşlerine katıldım Türk bayrağı geçerken hepimiz ayağa kalkarız. Büyük bir bayrak geçiyor ben de dahil herkes ayakta 4 Adalet ve Kalkınma Partili bakan ayağa kalkmadı. Eğer siz bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır diyorsanız o bayrakların önünde ayağa kalkmayan bakanlar hala orada oturuyorsa onlara oy vermeyeceğiz. Siyasette farklı düşünebilir ama kul hakkı yememek gibi, ülkeyi sevmek gibi, çocuklarımızı sevmek gibi ortak paydalarımız olmalı.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.