İstanbul'da balıklar denizin üstüne vurdu

İstanbul’da sert geçen kış aylarında ya da ani ısı değişimlerinde yaşanan manzara tekrar ediyor.
Çengelköy, İstinye gibi boğaz sahilindeki semtlerde balık meraklıları hiç yorulmadan ve zorlanmadan balık avlıyor.
Çünkü birçok balık denize üstüne vurdu. Avlanan balıkların çoğu çinekop ve istavrit. Nadir de olsa kovaya giren balıklar arasında başka türler de var.
KAR SUYU KAÇMADI, ISI DEĞİŞİMİ VURDU
Ani sıcaklık değişimleri bu mevsimde sıcak sulardaki besinlerine ulaşmaya çalışan balıkları İstanbul Boğazı’nda yakaladı. Çok soğuyan sular nedeniyle şok geçiren balıklar su yüzeyine çıktı. Böylece onları gören balık avcıları için kolay av oldular.
ELDE KEPÇE ÇİNEKOP AVI
Eline birer iri kepçe geçiren balık avcıları soluğu bir tekneyle denizde ya da sahilde alıyor 2 gündür. Kepçelerin denize her daldırılışında içi azımsanmayacak sayıda balıkla doluyor. O semtlerden biri de Arnavutköy. Sıradışı manzaranın gözlenmeye başlandığı saatlerden itibaren birkaç kez dolup boşalan kovalar yeniden dolduruluyor. Tansel Yavuz da o avcılardan biri ve durumdan çok memnun. Birçok İstanbullu hayatlarının en kolay balığını avlıyor. Ama av ne kadar kolay olursa olsun yine de bir “rast gelesi” var. İri bir lüfer balıkçılardan sadece birinin kepçesine rast geldi ve kovasına girdi.
BAYGIN BALIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜ VAR MI?
Bu sorunun yanıtına uzmanlar “evet” yanıtını veriyor. Sersemlemiş şeklinde yüzen balıkların sonunu, yaşadıkları şokun büyüklüğü belirliyor. Yani bu balıklar ilerleyen saatlerde şartların değişmesi halinde yeniden eski sağlığına kavuşabiliyor.
İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI MI ?
Bu sorunun yanıtı hem “evet” hem “hayır”. Yani olası riski belirlemenin ön koşulu “inceleme”. Ancak uzmanlar baygın da olsa yaşamını sürdüren bir balığı yemenin insan sağlığına bir zararının henüz tespit edilmediğini belirtiyorlar.
TÜRKİYE DONUYOR
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son 24 saatlik ölçümlerinden derlenen bilgilere göre dün Kars Türkiye’nin en soğuk iliydi. Kars merkezde sıfırın altında 26.9 derece ölçüldü. Türkiye’nin en sıcak ili de Antalya oldu. Alanya’da 9 derece sıcaklık ölçüldü.
İSTANBUL’DA SOĞUK REKORU KIRILDI
İstanbul son 33 yılın en soğuk gününü yaşadı. Çatalca radar istasyonunda (eksi) 8.0 ölçüldü. İstanbul böylesine bir soğuğu 1979 yılının ocak ayında yaşamış ve dereceler -7.9′ u göstermişti.
MARMARA BU KADAR SOĞUĞA ALIŞIK DEĞİL
İstanbul’un dışında Marmara Bölgesinin diğer illerinde de son 24 saatte rekorlara yaklaşan ölçümler yapıldı. Ölçülen değerler şöyle ; Çanakale (Gökçeada) -5.0, Kırklareli -10.5 ,Tekirdağ (Malkara) -10, Edirne -9.6
SALI ÇARŞAMBA VE SONRASINDA DA KAR VE SOĞUK VAR
Öte yandan meteorolojik tahminlere göre kar ve soğuk hava koşulları aralıksız sürecek. Marmara Bölgesinin genelinde yarın ve çarşamba, hatta perşembe günü kar var. Kar yağışınin Trakya hariç, İstanbul, Bursa ve Balıkesir çevresinde daha etkili olacağı öngörülüyor.
KAR BU KEZ EGE’Yİ ESİR ALACAK
Perşembe gününden itibaren Marmara’da etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışının bu kez Ege Bölgesi’nde gözlenmesi bekleniyor. Meteorolojik tahminlere göre Perşembe günü öğle saatlerinde Ege Bölgesinin özellikle kıyı şeridinde etkili kar yağışı bekleniyor. Kar yağışının Çanakkale’de de etkili olacağı öngörülüyor. (DHA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.