Kılıçdaroğlu: Bir zamanlar saltanat vardı, babadan oğula geçen…

Kılıçdaroğlu-eleştri-1CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ile ilgili “Bir zamanlar saltanat vardı, babadan oğula geçen. Günümüz Türkiye’sinde ise yolsuzluklar babadan oğula geçer oldu” dedi.

GÜNCEL-Kılıçdaroğlu’nun Twitter hesabında şu açıklamayı yaptı, “Bir zamanlar saltanat vardı, babadan oğula geçen. Günümüz Türkiye’sinde ise yolsuzluklar babadan oğula geçer oldu.”

“BU OPERASYON YOLSUZLUĞUN ÜSTÜNÜ ÖRTME VE GÖZDAĞIDIR”
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, emniyet şube müdürlerinin görevden alınmasının suçluluk duygusuyla yapıldığını iddia etti. “Bu görevden almalar hükümetin bu işin üzerine örtme ve gözdağı vermesinin kanıtıdır” diyen Vural, hukuk devletinde başlamış, yürüyen bir operasyon varken kamu görevlilerinin görevden alınmaması gerektiğini söyledi.

Hukuki süreci beklemek yerine delilleri karartma çabası içine girildiğini ileri süren Vural, “Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parti devletine dönüştüğünün kanıtıdır. Operasyonu ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Haklarındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarına yanıt vermesi, hesap vermesi gerekenler; temel başka dosyaların da önünü kapatmak için tehdit ve şantaj olarak bunu kullanmışlardır.
Hemen akabinde müdürlerin görevden alınması bana rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun daha derin olduğunu, daha yukarılara doğru gidebileceğini düşündürüyor. Ama yolsuzluklar karanlıklara gömülemeyecektir. AKP içinde vicdan sahibi olanlar, bunların üstüne gidilmesinin önünü açmalıdır.

SİYASİ PARTİLERDEN OPERASYON TEPKİLERİ

“BU KABUL EDİLEMEZ; YOLSUZLUK VARSA SONUNA KADAR ÜSTÜNE GİDİLMELİ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü yolsuzluk ve rüşvet operasyonu başlatıyor AKP’li bakanların çocukları, üst düzey bakanlık bürokratları, işadamları, Fatih Belediye Başkanı, Halkbank ve Emlak GYO genel müdürleri gözaltına alınıyor ve bugün karşımıza çıkan şu tabloya bakın: İstanbul Emniyet Müdürlüğü operasyonun üzerinden 24 saat geçmeden bizzat bu operasyonu yapan 5 polis müdürü görevden alınıyor. Bu kabul edilemez” dedi.
Oran, bu kadar tesadüfün ancak planlayarak olacağını belirterek, “Sakın kimse bunun rutin, mutat bir atama işlemi olduğunu söylemeye kalkmasın. Çünkü buna artık çocuklar bile güler. Madem bir yolsuzluk ve usulsüzlük var, nereye gidiyorsa oraya kadar gidilmeli ve bir nevi “temizeller operasyonuna” dönüşmeli bu işlem. Biz anamuhalefet olarak, TBMM Üyesi olarak Sayın Başbakan’dan olayların üzerini kapatmasını değil, bizzat savcıların polislerin önünü açmasını bekliyoruz. Rüşvet alan bir bakandan söz ediliyor, kimdir bu bakan? Başbakan Erdoğan madem partisine “AK Parti” diyor o zaman istifa et aklan da gel diyorum kendisine. 100 gün sonra seçim var ve ülkenin bürokrasisi hükümeti bu kadar yolsuzluğa bulaşmışken, seçim sürecinde kendilerine nasıl güven duyacağız” diye sordu.

“HÜKÜMETİN DEVAMI RİSK ALTINDA”
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise, “Gözaltına alınan kişiler arasında İçişleri Bakanı’nın oğlu da var, ona da ayrıcalık tanınmıyor ama bir hukuksuzluk olursa iki taraf arasındaki gerilimin ulaştığı doruk noktasıdır. Paralel devlet KCK değildir; hükümetin dışında bir paralel devlet vardır. Bu gerilimle beraber saf değiştirmeler olur. Eskiden karşı karşıya olanların bir kısmı birlikte hareket eder” dedi.
Bunun ağır bir operasyon olduğunu belirten Kaplan, “Asıl yargının ne yapacağı önemli. Ciddi delil ve bulgular varsa hükümetin devamı ciddi risk altındadır. Eğer cemaat ile yaşanan son gerilimin intikam hamlesiyse bunun faturası da ağır olur. 5 şube müdürüyle sınırlı kalmayacak kadar kapsama alanı genişler” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.