Kılıçdaroğlu: "Bütün emeklilerin oyunu istiyorum"

Kılıçdaroğlu-Iğdır-2015-1CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bütün emeklilerin oyunu istiyorum, bir fire bile istemiyorum, bir tek fire bile. Neden mi diyeceksiniz? Emeklilerin hakkını benim kadar savunan ikinci bir siyasi lider yoktur. ‘Emeklilere vefa borcumuz vardır’ diyen tek siyasi partinin lideriyim” dedi. Kılıçdaroğlu Iğdır’a sınır olan Nahçıvan’a da pasaportsuz gidilmesi gerektiğini kaydetti.
Kılıçdaroğlu, partisince Belediye Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye’de 6 milyon 200 bin kişinin işsiz olduğunu, 3 milyon 750 bin hanede yaşayan 17 milyon vatandaşın yoksul olduğunu belirtti.
Hükümetin izlediği dış politikanın faturasının bu ülkenin fakir fukara, garip guraba vatandaşına çıktığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“2 milyon Suriyelimiz var, 5,5 milyar dolar para harcandı. Şimdi ne yapıyorlar? Gittiler Almanya’da çalıştılar, dediler ki ‘eğer Avrupa’da işsiz varsa gelsin Türkiye’de hepsine iş veririz.’ Allah aşkına böyle bir devlet anlayışını siz hiç gördünüz mü? Böyle bir devlet anlayışı var mı? Senin ülkende 6 milyon 200 bin işsizin var, önce bunlara iş bul. Sen 6 milyon 200 bine iş bulmuyorsun, ‘dışarıdan gelin, ben size iş vereceğim’ diyorsun. Bunun için de Meclis’e bir kanun tasarısı getirdiler, Yabancıların İstihdamı Hakkında Kanun Tasarısı. İl Başkanımızdan rica ediyorum, milletvekili adaylarımıza da rica ediyorum, bu kanun tasarısının Başbakan ve bakanlarının imzasının olduğu sayfayı bütün ilde dağıtsınlar. Benim çocuğum işsiz, sizin çocuğunuz işsiz, Ardahan’dakinin, Kars’takinin çocuğu işsiz, dışarıdan getirecekler. Benim size sözüm, ben önce kendi ülkemin insanı iş bulsun diye çalışacağım.”
Kılıçdaroğlu, Iğdır’ın Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olduğunu bildirerek, 13 yıldır köylünün, çiftçinin derdinin çözülmediğini, Iğdır Ovası’nın su beklediğini ve paraların başka yerlere aktarıldığını öne sürdü.
Iğdır Ovası’na su getireceklerinin sözünü veren Kılıçdaroğlu, Iğdır’ın ülkelere sınırı bulunduğunu ve Iğdırlıların bu ülkelerdeki akrabalarıyla görüşmek için pasaport çıkarmak zorunda olduğunu ifade etti.
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giderken pasaport isteniyor mu?” diye soran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
“Nahçıvan’a giderken niye pasaport isteniyor? Nüfus cüzdanıyla gidip gelelim. Akrabalarımız var orada, gidip geleceğiz, oturup konuşacağız. Madem ki biz dostuz daha rahat ilişki kurmak bizim elimizde. Onlar yapamazlar, biz yapacağız. Iğdır, nakliyede Türkiye’nin önde gelen illerinden birisi. Kamyoncular, nakliyeciler bunu çok iyi bilir ama onların da derdi var. Mazotun yüksekliğini bir tarafa bırakalım. K1 belgesinin fiyatı 18 bin lira. Diyelim ki kamyonunu sattın, yeni bir kamyon alacaksın. 6 ay içinde yeni bir kamyon almazsan senin K1 belgen iptal ediliyor. 6 ay sonra kamyon alacaksan yeni bir K1 belgesi alacaksın ve 18 bin lira para ödeyeceksin. Nereye gitsem kamyoncuların yanına uğrarım, onların derdini iyi bilirim. Buradan bütün kamyoncu şoför kardeşlerime sesleniyorum, senin derdini en iyi bilen parti CHP’dir. Burada afet konutları yapıldı. Dediler ki 45 bin lira sabit fiyat. Bir eleman gitti önüne faturayı koydular, 65 bin lira. Hani sözünüzde duracaktınız?”
Kılıçdaroğlu, geçmiş yıllarda Iğdır’da şeker pancarı ekildiğini dile getirerek, şeker fabrikalarının özelleştirildiğini ve çiftçilerin uygulanan kota nedeniyle şeker pancarı ekemediğini öne sürdü.
CHP iktidarında, hiçbir şeker fabrikasının özelleştirilmeyeceğini, pancar kotasının da kaldırılacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çünkü biz Kuvayı Milliye geleneğinden geliyoruz. Birilerinin baskısına boyun eğen bir parti değiliz. Rahmetli Ecevit’e de söylemişlerdi ‘ektirmeyeceğiz afyonu size.’ Ne söyledi Rahmetli Ecevit, ‘ne ezilen, ne ezen, insanca hakça bir düzen.’ Ben afyonu da ektiririm, şeker pancarını da ektiririm. Kota niye geliyor biliyor musunuz? Neden şeker pancarı engelleniyor? Bursa’da bir fabrika yapıldı, sıvı şeker üretmek için. Sıvı şeker neden üretiliyor? Mısırdan üretiliyor. Mısır nereden geliyor? Yurtdışından geliyor. Ya benim ülkemin toprağı var zaten, ülke zaten zengin.”
Kılıçdaroğlu, Türkiye’de ahlaklı, vatandaşı düşünen, namuslu siyasetin eksik olduğunu savunarak, siyasetin vatandaş için yapılmasının, Türkiye’nin kalkınmasının önünde engel olmadığını söyledi.
“CHP iktidarında, çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasaları olmayacağını” ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sözüm söz, benim, bakanlarımın çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasaları olmayacak. Sözüm söz, benim evimde ayakkabı kutularının içinde dolarlarla milyarlar olmayacak. Benim evim sizin eviniz gibidir. Ben Anadolu çocuğuyum. Ben sizden birisiyim” dedi.
“Yoksulluğu çözeceğim. Sözüm söz”
Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin tükettiği zaman değil ürettiği zaman güçlü olacağına değinerek, şöyle devam etti:
“Biz Güney Kore’den önce otomobil ürettik. Şimdi bizim bir otomobil markamız bile yok, Güney Kore’nin dünya çapında 3 otomobil markası var. Neyimiz eksik? Bilim adamımız mı eksik, var. Üniversitelerimiz mi eksik, var. Üreticimiz mi eksik, o da var. Ne eksik, sizin ekonomi politikalarınız yanlış, teşvik politikalarınız yanlış. Kimi teşvik edeceğinizi, nasıl teşvik edeceğinizi iyi belirlemezseniz ekonomiyi büyütemezsiniz, ekonomiyi güçlü ekonomi haline getiremezsiniz. Ne olur bedeli? Bedeli hırsızlık olur, 6 milyon 200 bin işsiz. Bedeli ne olur? Bedeli yoksulluk olur, 17 milyon insan yoksul. Ben yoksulluğu çözeceğim. Sözüm söz. 4 yıllık süre istiyorum sizden.”
“Emeklilerin hakkını benim kadar savunan ikinci bir siyasi lider yok”Hiçbir ailenin 720 liranın altında almayacağını vadeden Kılıçdaroğlu, sosyal devleti güçlendireceklerini, ahlaklı siyaseti getireceklerini belirtti.
Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 11 milyon emekli olduğunu hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bütün emeklilerin oyunu istiyorum, bir fire bile istemiyorum, bir tek fire bile. Neden mi diyeceksiniz? Emeklilerin hakkını benim kadar savunan ikinci bir siyasi lider yoktur. ‘Emeklilere vefa borcumuz vardır’ diyen tek siyasi partinin lideriyim. Emeklinin bu ülkenin kalkınmasında, büyümesinde büyük katkısı vardır. Tarlada çalıştı, fabrikada çalıştı, dükkanda çalıştı, mağazada çalıştı, esnaf oldu, terzilik yaptı, sonra gün geldi emekli oldu. Şimdi onu açlığa mahkum etmişiz. Geliri 1 milyonun altında olan eski parayla, şimdiki parayla geliri bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var, dul ve yetimleri de dahil. Diyorlar ki ’emeklinin durumu iyi’, onlar diyor ama benim akrabam var emekli, kardeşim var emekli, ağabeyim var emekli, bakıyorum onların durumlarına, hiç de iyi değil. Benim yakınlarım, benim kardeşlerim, benim çocuklarım asla ve asla köşeyi dönmedi, asla ve asla yolsuzluk yapmadı, asla ve asla hırsızlık yapmadı. Siz nasıl yaşıyorsanız, sizin gibi yaşıyoruz biz. Bizim bir görevimiz var. Madem siyasete atıldık, görevimiz size hizmet etmektir. Siyasetçinin görevi zenginleşmek değildir.”
Emeklinin, Ramazan ve Kurban bayramlarında torunlarından kaçmayacağını ve onlara harçlık vereceğini belirten Kılıçdaroğlu, emeklilere iki maaş ikramiye vereceğini söylediğinde herkesin kaynak sorduğunu hatırlattı.
Kılıçdaroğlu, ikindi ezanı dolayısıyla konuşmasına bir süre ara verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.