Kadınlar şiddet mağduru

Kadın-şiddet-2AB Temel Haklar Ajansı, topluluk üyesi ülkeler arasında milyonlarca kadının şiddet mağduru olduğunu açıkladı

Avrupa Birliği (AB) Temel Haklar Ajansı, topluluk ülkeleri arasında milyonlarca kadının şiddet mağduru olduğunu, bir çoğunun kendi partneri tarafından cinsel ya da fiziksel saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı Direktörü Morten Kjaerum’un verdiği bilgilere dayanarak hazırlanan araştırmanın ayrıntıları Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’de yayınlandı.

28 AB ülkesinde 18-72 yaş arası 42 bin kadınla görüşülerek hazırlanan rapora göre, AB’de her 3 kadından 1’i gençlik yaşlarından itibaren fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kaldı.

Bu kadınların yüzde 5’i tecavüze uğradığını, yüzde 6’sı da tecavüz girişimine maruz kaldığını bildirdi. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 22’si partneri tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz bırakıldığını belirtti.

Hamile kadınların da şiddete maruz kaldığını ortaya koyan araştırmada kadınların çoğunun utandığı için polise başvurmaktan kaçındığı, partneri değil de yabancı bir erkeğin karıştığı tecavüz vakalarında ise polise daha hızlı başvurulduğu ifade edildi.

KADINA ŞİDDET VE ÜLKELER

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı, kadına şiddet oranının Danimarka’da yüzde 52 oranında görüldüğünü, Finlandiya’nın yüzde 47, İsveç’in ise yüzde 46 oranları ile Danimarka’yı izlediğini bildirdi. Bu oran Polonya, Avusturya ve Hırvatistan’da ise yüzde 20 olarak belirlendi. Almanya yüzde 35’lik oranla AB ortalamasının (yüzde 33) üzerinde çıktı.

Araştırmayı hazırlayan uzmanlar, cinsiyet eşitliğinin güçlü olduğu ülkelerde bilinç düzeyinin de yükseldiğini dolayısıyla bu ülkelerde şikayetlerin dile getirilme oranının da yüksek olduğunu ifade etti.

Türkiye’de Kadınların yüzde 75’i “hayatınızdan mutlu musunuz” sorusuna “hayır” cevabını verirken, yüzde 42’si istemediği halde eşi tarafından cinsel ilişkiye zorlandığını söylüyor.

İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre 2013 yılında 268 kadın katledilirken 143 kadın tecavüze, 245 kadın da tacize uğradı.

“Türkiye’de evliliklerin yüzde 42’sini 10 ila 16 yaş aralığındaki çocuklar oluşturuyor. Son 10 yılda şiddet, taciz ve tecavüz suçlarında 14 kat artış ortaya çıktı. Son 4 yılda 800 kadın cinayeti işlendi.”

Evlenen kadınların ise sadece yüzde 36’sı kendi isteğiyle ve seçtiği kişiyle evlenmiş.

***

8 Mart Dünya Kadınlar günü

kadınlar-günü-18 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı.

Bu grev esnasında polis işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi.

İşçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. Ölen işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

Bu olaydan 53 sene sonra, 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Velakin, 8 Mart tarihinin Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak anılması, tam olarak 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlansa da, dönemin siyasi elitlerinin kadın hareketine vurduğu darbeler yüzünden 1975 yılına kadar 8 Mart günü sokağa taşınamadı.

Kıbrıs’ta ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ilk defa Yurtsever Kadınlar Birliği tarafından 1977 yılında kutlandı.

8 MART KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!..

Leave a Reply

Your email address will not be published.