Saç kaybının sebepleri

Erkeklerin en büyük kabusu olan saç dökülmesi, artık kadınların da daha büyük bir kısmını tehdit etmeye başladı.
Eğer yastığınızda ya da küvetinizde birkaç tel saç fark ettiyseniz hemen umutsuzluğa kapılmayın… Pek çok durumda, saç kaybı tamamen tedavi edilebilir. Ama öncelikle saç dökülmesine neden olabilecek faktörker bilinmelidir:
Anemi: Demir eksikliği kandaki kırmızı hücrelerin düşmesine sebep olur ki bu hücreler saç köklerinin sağlığı için çok önemlidir. Bu durumda C vitamini ile birlikte demir ilavesi alınmalıdır.
Bazı ilaçlar: Anti depresan ve diüretik gibi kimi ilaçlar saç tellerinin incelmesine sebep olabilir. Doktorunuzla görüşüp dozajı ayarlamak ya da alternatif bir ilaca yönelmeyi tercih edebilirsiniz.
Tiroit bezlerinin fazla çalışması: Hormon dengesizlikleri DHT (Dihydrotestosterone) adlı kimyasal seviyesinin artmasına neden olur ve bu kimyasal saç köklerine saldırır. Reçeteli ilaçlar sağlıklı seviyelere düşürmekte yardımcı olacaktır, ancak yine doktor kontrolünde elbette.
Düşük kalorili diyetler: Fazla hırslı bir kilo verme programı, saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Yüksek protein ve demir içeren besinleri listenize eklemeyi unutmayın.
Stres: Yüksek seviyede stres, saç köklerinin hareketsiz kalmasına ya da kandaki beyaz hücrelerin saldırısına uğramasına sebep olabilir ve saç dökülmesi haftalar sonra ortaya çıkar. Terapi, yoga, meditasyon veya size iyi geleceğini bildiğiniz yöntem ile stresten mümkün olduğunca uzak kalmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.