Ali İsmail Korkmaz filminin galası yapıldı

Ali İsmail Korkmaz-filmi-galası-2014-1Eskişehir’de, geçen yıl 2 Haziran’da Gezi Parkı protestolarında saldırıya uğrayan, 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın belgesel filmi çekildi.

‘Ali Düşlerinde Özgür Dünya’ adlı filmin galası ve gösterimi Eskişehir’deki Uluslararası 4’üncü Gençlik Filmleri Festivali’nde yapıldı. Filmi Hatay’dan gelen Korkmaz ailesi de izledi.

Öğrenci Kolektiflerinin sinema birimi olan Kolektif Sinema tarafından çekilen Ali İsmail Korkmaz’ın belgesel filminin galası bu akşam Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi Salonu’nda yapıldı. Galaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Tepebaşı Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin, CHP İl Başkanı Nihat Çuhadar, Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, annesi Emel Korkmaz ve avukat olan ağabeyi Gürkan Korkmaz ile çok sayıda kişi katıldı.

Salonu dolduranlar sık sık ‘Ali İsmail Korkmaz Onurumuzdur’ şeklinde slogan attı. Bir grup Fenerbahçe taraftarı da ‘Ali İsmail Korkmaz’ marşını söyledi.

ESKİŞEHİR’E GELEN CESET OLMAZ, ANNESİNE KEFEN İÇİNDE GİTMEZ

Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan galada Ali İsmail Korkmaz’ın avukat olan ağabeyi Gürkan Korkmaz konuşma yaptı. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olduğunu olan Gürkan Korkmaz, “Ben de Eskişehir’de okudum. Eskişehir benim ikinci memleketim, Eskişehir benim büyüdüğüm memleket. Buraya geldiğimde daha 17 yaşındaydım. 18 yaş doğum günümü burada kutladım. İlk kızın, kız arkadaşımın elini burada tuttum. Mesleğimi burada kazandım. En güzel dostluklarımı burada yaşadım. İlk defa tiyatroya burada gittim. Keşke Eskişehir benim için bunları ifade eden bir şehir olarak kalsaydı. Keşke Eskişehir yarın gençlik günlerimi anmak için geleceğim bir şehir olsaydı. Çünkü Eskişehir’e gelen koca olur, eş olur, doktor olur, avukat olur, mezun olur., Ceset olmaz. Kefene konulup evine, annesine kefen içinde gitmez. Eskişehir’i ben böyle biliyorum. Böyledir Eskişehir” dedi.

ALİ O SOKAĞA YİNE GİRERDİ

Gürkan Korkmaz, ölen kardeşi Ali İsmail Korkmaz’dan 9 büyük olduğunu ve ağabeylikten çok babalık yaptığını belirterek şunları söyledi:

“Ali beni örnek alırdı. Benden çok da korkardı. Ben Ali’den 9 yaş büyüğüm. Babam da bizi okutmak için yurt dışında çalıştı. Senenin 3-4 ayı burada, 7-8 ayı Suudi Arabistan’daydı. Ben abiden çok baba gibiydim. İzni, harçlığını benden alırdı. Ben daha çocuğum olmadan evlat acısı yaşadım. Ali Eskişehir’i ‘Ben de abimin okuduğu şehirde okuyacağım’ diye seçti. Bir Ali aldı Eskişehir bizden ama binlerce, milyonlarca evlat kazandık, Ali kazandık. Eskişehir halkına, anneleri, babaları, öğrencileri, belediye başkanları, baro başkanımız, sivil toplum kuruluşu başkanları bütün herkese çok teşekkür ediyorum. Bir Ali kaybettik binlerce kazandık, binlerce kazanacağız. Şimdi Ali’yi uyandırsak desek ki ‘Oğlum bak o sokağa girme’ desek. Şunu derdi ‘Abi ben 19 yıllık hayatımda hep daha aydınlık bir Türkiye için, daha çağdaş bir gelecek için uğraştım. Ben 500 yıl daha yaşasam bu dayanışmayı, bu birlikteliği sağlayamazdım. Kendimi bu kadar insana ifade edemezdim’ derdi ve yine o sokağa girerdi ve aydınlık bir gelecek için yine canını feda ederdi. Ali Belki de öğretmen olacaktı. Bin öğrenciye ulaşacaktı. Şimdi milyonlarca Ali yetişecek, Ali’nin hikayeleriyle. Elmas kanlı bir taştır, kanlı bir madendir elmas. Ali İsmail elmas gibi Türkiye’de parladı ama biz bedelini ödedik, elimiz, ayağımız, yüreğimiz kesildi maalesef. Çocuklarınızı büyütün o elmasın ışığında. Ali benim 5 aylık olan oğlum Yusuf’u çok merak ediyordu. Onun eğitimiyle büyüyecekti. Şimdi onun adıyla büyüyecek. Ali Yusuf oldu adı.”

‘Ali Düşlerinde Özgür Dünya’ adlı belgesel film Gezi direnişi sırasında polis ve sivil vatandaşların saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ı anlatıyor. Ali İsmail’in darp edilişinin ardından ölümüne kadar yaşanan süreci, ardından Ali için yapılan adalet arayışlarını konu edinen belgeselin son bölümünde Ali İsmail Korkmaz’ın hayatı ile ilgili bugüne kadar yayınlanmamış bilgiler yer alıyor.

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Gökhan Ergin, Gezi Parkı protestolarında ölen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili belgesel filmi kendisiyle birlikte Öğrenci Kolektifi üyesi 5 kişinin hazırladığını, çekimleri Eskişehir ve İstanbul’un yanı sıra Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin yaşadığı Hatay ve davanın görüldüğü Kayseri’de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.