Ayşe Kulin’in yeni romanı “Handan”

Ayşe-Kulin-Handan-2014-1Ayşe Kulin’in yeni romanı “Handan”, Everest Yayınları tarafından okurlara sunuldu. Yazarın 70’ler kuşağından akıllı, yetenekli ancak talihsiz bir kadının öyküsünü anlattığı romanın ilk baskısı 150 bin adet yapıldı.

“Handan”la 70’ler kuşağını tema seçen, o günden bugüne Türkiye’de sosyal alanda yaşanan değişiklikleri de dile getiren Ayşe Kulin, yeni romanında edebiyat tarihimizin en önemli romanlarından biri olan Halide Edib Adıvar’ın “Handan”ın başkarakterini de sayfalarına taşıyor. Bu yolla Kulin, Osmanlı’nın son demlerindeki kadın figürü ile günümüzün Handan’ı arasında köprüler kuruyor ve karşılaştırmalar yapıyor. Günümüzün Handan’ı aşklarla, maceralarla dolu hayatının orta yaşında bir hesaplaşma, yüzleşme yaşamaya zorlanıyor. Ne var ki, yüzyıl öncesinin Handan’ı kılavuzluğundaki bu yolculuk, İstanbul’un en hareketli, en karmaşık günlerini de içeriyor.

Romanın başkarakteri Handan’ın sözleriyle,“Yalnız bir kadın güçlü olabilir miydi? Mutlu olabilir miydi, peki?”sorusuna cevap arayan Ayşe Kulin, günümüz metropolünde yaşayan, eğitimli, kendine güvenli, başına buyruk, yaralarına rağmen hayata tutunan ve asla pes etmeyen kadın figürüne odaklanıyor. Mutluluk için basit formüllerle yetinmeyen Handan karakteri, hatalarına ve acılarına rağmen asla geri çekilmiyor; her şartta, her vakit yeni bir başlangıç yapma riskini göze alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.