Türkan Şoray, 19. Altın Koza Film Festivali'nin onur konuğu olacak

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, 17-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 19. Altın Koza Film Festivali’nin onur konuğu olacak.
BT KÜLTÜR SANAT-Festival kapsamında Şoray’ın oynadığı filmlerden oluşan özel bir seçki sinemaseverlerle buluşurken, sanatçının filmlerinde giydiği kostümlerin yeraldığı sergi de görülebilecek.
Sanatçı adına bir kitap çıkartılacak olan festivalde, ‘Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü’, Şoray’a adanacak.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ‘‘Bu yıl 19. kez yapılacak Altın Koza Film Festivali’nin onur konuğu, adını sinemamıza altın harflerle yazdırmış olan Türkan Şoray olacak. Festivalde sinemamızın dev oyuncusunun başrolünde oynadığı unutulmaz eserlerden oluşan özel bir seçki seyirciyle buluşacak. Türkan Şoray’ın filmlerinde giydiği kostümlerden oluşan sergi ise, festival boyunca gezilebilecek. Şoray adına, sinema yazarı Burçak Evren’in kaleme alacağı bir de kitap çıkartılacak’’ dedi.
Zihni Aldırmaz, festivalde düzenlenen Ulusal uzun Metraj Film Yarışması kapsamında her yıl verilen ‘Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü’nün ise, ‘Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü’ ismiyle, 22 Eylül Cumartesi gecesi yapılacak Kapanış Töreni’nde Şoray tarafından takdim edileceğini sözlerine ekledi.
Aldırmaz, ‘‘Sinemamızın sultanı Sayın Türkan Şoray’ı Adana’da ağırlamak bizim için büyük bir onur olacak. Festivalimiz kapsamında, Sayın Şoray’ın büyüsünü ve sinemamıza kazandırdığı değerleri sinemaseverlerle buluşturmaya çalışacağız’’ şeklinde konuştu.
ŞORAY: ‘SON DERECE MUTLUYUM’
Türkan Şoray ise, Türkiye’nin en köklü festivallerinden biri olan Altın Koza’da bulunmaktan son derece mutlu olacağını ifade etti. Şoray, 1972 yılında düzenlenen 4’üncü Altın Koza’da “Mahpus” filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi olmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.