2020 Nobel Barış Ödülü’ne Dünya Gıda Programı layık görüldü

Nobel Komitesi, Dünya Gıda Programı’nı 2020 Nobel Barış Ödülüne layık gördü.

2020 Nobel Barış Ödülü, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’na verildi.

Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, “Uluslararası dayanışma ve çok taraflı iş birliğine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha fazla” dedi.

Yaklaşık 1 milyon dolar değerindeki ödülün, 10 Aralık’ta Norveç’in başkenti Oslo’da verileceği aktarıldı.

İsveç’te düzenlenen törende Nobel Barış Ödülü’nün sahibi açıklandı. Ödülü Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak faaliyet gösteren Dünya Gıda Programı kazandı.

Törenden önce favori adaylar arasında çevre aktivisti Greta Thunberg, Rus muhalif Aleksey Navalni ve corona virüsü salgınıyla mücadele eden Dünya Sağlık Örgütü yer alıyordu.

Dünyanın en prestijli, köklü ve tartışmaya açık ödülleri bugün açıklandı…

İsveç’te bu hafta boyunca farklı kategorilerde 2020 Nobel Ödülleri sahiplerini bulmaya devam ediyor…

Bu hafta boyunca, Tıp, Fizik, Kimya ve Edebiyat kategorilerinde ödüller sahiplerini bulurken bugün, Nobel Barış Ödülü’nün bu yıl kazananı açıklandı. Norveç Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada Nobel Barış Ödülü’nü Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak faaliyet gösteren Dünya Gıda Programı (WFP) kazandı.

AÇLIKLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI

Ödül, WFP’nin dünya genelinde açlıkla mücadele ve çatışma bölgelerindeki şartları iyileştirme çabaları nedeniyle verildi. Nobel komitesi, “Corona virüsü salgını, dünyada açlıktan yaşamını yitirenlerin sayısını çok artırdı. Tıbbi aşı geliştirilene kadar kaosa karşı en iyi aşı gıda. Dolayısıyla uluslararası kamuoyuna çağrımız, WFP’nin bütçesine katkı sağlamayı bırakmayın” açıklamasını yaptı.

Roma merkezli örgüt, her yıl dünya genelinde 88 ülkede 97 milyon insana yardımlar ulaştırıyor. WFP’nin raporlarına dünya genelinde her dokuz kişiden biri yeterli gıdaya erişemiyor.

Yaklaşık 1.1 milyon dolara denk gelen 10 milyon İsveç kronu para ödülü Norveç’in başkenti Oslo’da 10 Aralık’ta takdim edilecek.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan örgüt, “Açlıkla mücadelesi, mevcut durumu iyileştirmeye olan katkısı, çatışma bölgelerinde barışa olan katkısı ve savaş ve çatışmalarda açlığın bir silah olarak kullanılmasını engellemeye yönelik adımları” nedeniyle Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

Konu ile ilgili, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen:

“Nobel Barış Ödülü’nün WFP’ye gitmesine çok sevindim. Tebrikler! Hiçbir çocuğun aç yatağına gitmemesini sağlamak bizim ahlaki görevimizdir.

Bunu başarmak için AB, açlığın olmadığı bir dünya için çalışmak üzere Dünya Gıda Programı ile ortak olmaya devam edecek.” mesajı yayınladı.