AB Dışişleri Bakanlarından Rusya’ya Kırım uyarısı

Avrupa-Parlementosu--BruxellesAB Dışişleri Bakanları Toplantısı taslak sonuç bildirisinde, “Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik adımlarının ekonomik sonuçları olacağı” uyarısına yer verildi

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının, Kırım’daki referandum sonrası gelişmeleri masaya yatırdıkları toplantıya ilişkin taslak sonuç bildirisi yayımlandı.

Bildiride, “Rusya’nın Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştırma yönünde daha fazla adım atmasının ekonomik alanda sonuçlarının olacağı” uyarısında bulunuldu.

Rusya’dan, Kırım’ı uluslararası hukuka aykırı şekilde topraklarına katmaya yönelik adım atmamasının ısrarla talep edildiği bildiride, şu ifadelere yer verildi:

AB, geçen haftaki gelişmeler ışığında, topraklarının herhangi bir parçasının müstakbel statüsüyle ilgili girişimler de dahil olmak üzere, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının altını kazıyan ya da tehdit eden eylemlerden sorumlu bireylere yönelik olarak, seyahat kısıtlamaları ve mal varlıklarının dondurulmasının da dahil olduğu ek önlemleri devreye sokma kararı almıştır.”

Bildiride, Rusya’nın, Kırım’da artan askeri yığınağı ile Ukrayna hükümetinin davet ettiği Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcilerinin bölgeye girişine izin verilmemesine duyulan tepki dile getirildi.

AB’nin, “topraklarının herhangi bir parçasının müstakbel statüsüyle ilgili girişimler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının altını kazıyan ya da tehdit eden eylemlerden sorumlu” gördüğü bireylere karşı aldığı yaptırım kararları da AB ülkelerine seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasını içeriyor.

AB’nin listesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresindeki isimlere yer verilmezken, mevcut listenin gelecek dönemde yaşanabilecek gelişmelere bağlı olarak genişletilebileceği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, AB’nin üzerinde anlaştığı isimlerin 13’ünün Rusya’dan, sekizinin ise Kırım’dan olduğunu kaydediyor.

AB dışişleri bakanlarının 21 kişiye yönelik Birlik ülkelerine seyahat yasağı getirilmesini ve mal varlıklarının dondurulmasını kapsayan yaptırımının yanı sıra Haziran’da Soçi’de düzenlenecek AB-Rusya Zirvesi’ni de iptal etmeleri öngörülüyordu. Ancak bu yönde adım atılmadı ve bu toplantıya ilişkin karar, 20-21 Mart’ta Brüksel’de yapılacak AB Zirvesi’nde bir araya gelecek devlet ve hükümet başkanlarına bırakıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.