AB Komisyonu Başkanı Leyen: ‘Avrupa iklimin korunmasının lideri olacak’

AB Komisyonu’nun yeni başkanı Ursula von der Leyen, ilk Avrupa iklim yasasını mart ayında AP’ye sunacaklarını, Avrupa’nın atacağı adımlarla iklimin korunmasına liderlik edebileceğini bunun için Ekoloji, Kalkınma alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütleri ile işbirliği içinde olacaklarını açıkladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, AB’nin ‘iklim değişikliğiyle mücadelesini geri dönüşü olmayan bir yola sokmak için gelecek mart ayında Avrupa Parlamentosu’na bir yasa sunacaklarını’ açıkladı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen 25. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na katılan AB Komisyonu’nun yeni başkanı Von Der Leyen, ‘Avrupa iklim yasasını çıkaracaklarını’ söyledi.

İklim Değişikliği Zirvesi’nin genel kurulunda konuşan Von Der Leyen, AB’nin iklim değişikliğine karşı önlemlerini ilk kez Avrupa yasası olarak geri dönüşü olmayan bir çizgiye taşıyacaklarını duyurdu.

AB Komisyonu Başkanı, çıkaracakları yasayla AB ülkelerinin temiz ve uygun bir enerji kullanımına geçeceğini, enerji dolaşımını güçlendireceğini ve biyo çeşitlilik stratejisi oluşturacağını ifade etti.

Pazar günü göreve başlayan Von Der Leyen aralarında Türkiye’nin de bulunduğu G7 ve G20 ülkelerinin liderleri ile telefon görüşmesi yaptı. Von der Leyen, Türk, Çin, Güney Kore, Endonezya ve Avustralya liderleri ile telefonda görüştüğünü ifade ederek bağlantılarını sürdüreceğini belirtti.

Beş yıl boyunca bu görevi yürütecek olan Von Der Leyen ilk yurt dışı ziyaretini cuma günü Etiyopya’ya yapacak, Alman Avrupa Komisyonu Başkanı bu ülkede 2019 Nobel Barış Ödülünü kazanan Abiy Ahmed ile bir araya gelecek.

“Gelecek nesiller dönüp bizlerin geleceği şekillendirme cesaretini gösterip göstermeyeceğimize bakacak” diyen Von Der Leyen, Avrupa’nın atacağı adımlarla iklimin korunmasına liderlik edebileceğini bunun için Ekoloji, Kalkınma alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütleri ile işbirliği içinde olacaklarını da sözlerine ekledi.

Beş yıl boyunca görev yapması öngörülen yeni AB Komisyonu’nu bekleyen öncelikli konular ve yeni Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’ın hedefleri:

İklim koruma

Avrupa’nın 2050 yılında ilk sıfır karbon üretecek kıta olması öngörülüyor. AB Komisyonu Başkanı on der Leyen, görevinin ilk 100 günü içinde bu hedefe ulaşılması için yapılması gerekenleri içeren bir yasa tasarısı sunmayı planlanıyor. Von der Leyen, AB’nin sera gazı emisyonunu azaltma yönündeki hedeflerini önemli ölçüde büyütmek istiyor. Buna göre, 2030’a kadar sera gazı emisyonunun yüzde 55 azaltılması öngörülüyor. Daha önce bu hedef yüzde 40 olarak belirlenmişti. Von der Leyen, karbondioksit vergisi planlamasa da emisyon ticaretini ulaşım ve binaları kapsayacak şekilde genişletmeyi öneriyor.

Göç

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, tıkanan AB mülteci reformu sürecini yeniden canlandırmak istiyor. Bu plan, sığınmacı kabul eden AB’ye üye ülkelerin üzerindeki “yükün” yapılacak reformla “yeniden dağıtılmasını” içeriyor. Von der Leyen, Akdeniz’de sığınmacıların kurtarılması konusunda da kalıcı bir çözüm bulmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra, AB’nin dış sınırlarında görevlendirilmesi planlanan memurların sayısının şimdiye kadar öngörülenden daha hızlı bir şekilde artırılması düşünülüyor. Buna göre, AB Sınır Koruma Ajansı Frontex bünyesinde çalışacak memurların sayısı 2027 yerine 2024’e kadar yaklaşık 10 bin artırılacak.

Sosyal refah

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’ın hedeflerinden biri de gençler arasındaki işsizlikle mücadele etmek. Bunun yanı sıra “asgari ücretin adil” olmasını ve Avrupa genelinde işsizlik sigortası uygulaması başlatmayı istiyor. Böylelikle, üye ülkelerin kriz dönemlerinde finansal açıdan rahatlatılması hedefleniyor.

Dış ticaret

Ursula von der Leyen, AB’nin yapacağı serbest ticaret anlaşmalarına iklim koruma, çalışanların haklarının korunması ile çocuk işçiliğine karşı mücadele gibi “yüksek standartların” getirilmesini hedefliyor. Bu konuda üye ülkelerin bu standartları uygulayıp uygulamadığının denetlenmesi de von der Leyen’in planları arasında.

Brexit

Von der Leyen, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasını düzenleyen Brexit anlaşmasını “tek ve en iyi anlaşma” olarak nitelendiriyor. Brexit’in şimdiye kadar üç kere ertelenmiş olması ise güvensizlik yaratan bir etken. Özellikle, Ocak ayında AB’den ayrılma planlarını gerekçe gösteren İngiltere’nin komisyon üyeliği için hiçbir ismi aday göstermemesinin yeni Komisyon’un meşruluğunu tehlikeye atabileceği yorumları yapılıyor.

Dış ilişkiler ve savunma politikası

Almanya’nın eski Savunma Bakanı von der Leyen, dış ve güvenlik politikasında kararların oybirliği yerine oy çokluğu ile alınmasını öneriyor. “Yumuşak güç” olmanın yeterli olmayacağını ifade eden von der Leyen “Avrupa’nın gücün dilini” öğrenmesi ve savunma alanında kendini geliştirmesi gerektiğini belirtiyor. “Avrupa ordusu” yerine “Avrupalıların ordusunun” oluşturulması gerektiğine işaret eden von der Leyen, “tehlikeli görevlere” ilişkin kararların ulusal düzeyde alınmasının şart olduğunu vurguluyor.

AB reformuna vatandaşların katılımı

Von der Leyen 2020 yılından itibaren AB’nin reformu için vatandaşlarla diyaloğu artırmayı hedefleyen bir programı hayata geçirmek istiyor. “Avrupa için Konferanslar” adı altındaki iki yıl sürmesi planlanan programda, gündeme getirilecek önemli önerilerin hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Avrupa Parlamentosu’na yasa tasarısı sunma hakkı

AB sistemine göre, şimdiye kadar yasa teklifi sunma hakkı sadece Komisyon’da bulunuyordu. Ancak von der Leyen bu konuda değişiklik yaparak, üyelerinin çoğunluğu tarafından kabul edildiği takdirde Avrupa Parlamentosu’na da dolaylı olarak yetki verilmesini öneriyor.

Yeni komisyon Avrupa Parlamentosu’nda 11 Aralık tarihinde Avrupa Birliği liderler zirvesinden hemen önce iklim değişikliği ile mücadele konusunda önerilerini açıklayacak.