AB Komisyonu ‘Biden’i zaferinden dolayı kutladı

Avrupa Komisyonu, Biden’i zaferinden dolayı kutladı

AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Joe Biden’i ABD başkanlık seçimlerinde kazandığı zaferden ötürü tebrik eden ilk yabancı liderlerden biri oldu.

Açıklamasında, mümkün olan en erken fırsatta onunla tanışmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Trump’ın kabul etmesini veya başlatmayı planladığı yasal sürecin sonucunu beklemeden seçim süreci biter bitmez Biden’ı tebrik etti.

Pennsylvania eyaleti, akşamın erken saatlerinde, Biden’in eyaletteki 20 seçim oyunu kazandığını ve ona 273 oy çoğunluğunu verdiğini ve ABD medyasının Biden’i kazanan ilan etmesini istedi.

Açıklamada, “Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri dost ve müttefiktir, vatandaşlarımız en derin bağları paylaşır” ifadesi yer alıyor.

“Birlikte, ortak tarihe ve ortak demokrasi, özgürlük, insan hakları, sosyal adalet ve açık ekonomi değerlerine dayanan, benzeri görülmemiş bir transatlantik ortaklık kurduk.”

“Bu ortaklık, on yıllardır liberal kurallara dayalı uluslararası düzenin temelini oluşturdu ve Atlantik’in her iki yakasında istikrar, güvenlik ve refahın bir direği olmaya devam ediyor. Dünya değişmeye devam ettikçe ve yeni zorluklar ve fırsatlar ortaya çıktıkça, yenilenen ortaklığımız özel bir önem kazanacak. “

Başkan seçilen Biden’in bu akşam daha sonra yaptığı kabul konuşmasında tüm Amerikalılara ulaşması, ülkenin ekonomik-politik sorunlarının üstesinden gelmede ABD’nin önündeki başlıca zorlukları sıralaması ve Trump’ın bölücü başkanlığından sonra normalliğe dönmenin yolunu açması bekleniyor. Görevlerden biri, AB ve dünyanın geri kalanıyla dostane ve yapıcı ilişkileri yeniden tesis etmek olacak.

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, “Avrupa Komisyonu’nun, karşılaştığımız acil zorlukları ele almak için yeni Yönetim ve yeni Kongre ile işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduğunu söylüyor.

Özellikle COVID-19 salgını ve ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla savaşmaktan, iklim değişikliğiyle birlikte mücadele etmekten, insanlara fayda sağlayan dijital bir dönüşümü teşvik etmek, ortak güvenliğimizi güçlendirmek ve kurallara dayalı çok taraflı sistemi yeniden yapılandırmaktan bahsediyorum.” Dedi.