ABD Başkanı seçilen Joe Biden’in hayatı

Amerika yeni başkanını seçti! ABD seçim sonuçlarına göre Demokrat partiden aday olan Joe Biden Amerika’nın 46. Başkanı oldu. Aynı zamanda Amerika tarihinin en genç senatörü de olan Biden’ın hayatı trajedilerle dolu…

Asıl adı Joseph Robinette Biden Jr. İrlanda kökenli Katolik bir aileden geliyor. Biden, 20 Kasım 1942’de Pensilvanya’da dünyaya geldi.

Ailesiyle Delaware’e taşındı. Hukuk eğitimi aldı, çok erken yaşta siyasete atıldı.

Joe Biden, ilk kez Delaware Senatörü seçildiğinde henüz 30 yaşındaydı.

Amerikan tarihinin altıncı en genç senatörü oldu.Evli ve üç çocuk babasıydı.

Hayatını derinden etkileyecek trajik olay o sırada meydana geldi. Noel alışverişine çıkan Biden ailesi trafik kazası geçirdi.Eşi Neilia ve bir yaşındaki kızları Naomi yaşamını yitirdi.

Oğulları Beau ve Hunter ağır yaralıydı. Biden, “Enkaza bakamadım. 1972 yılıydı. Üzerinden yıllar geçse de bunu yapamadım. Oğullarımı enkazdan çıkarmaları iki buçuk saat sürdü” diye açıkladı Biden.

Joe Biden, ilk senötürlük yeminini, kazadan 18 gün sonra, oğullarının tedavi gördüğü hastane odasında etti.

Biden, ikinci eşi Jill Tracy Jacobs ile 1977’de, kazadan yaklaşık 5 yıl sonra evlendi. Çiftin Ashley adında bir kızı oldu.

Joe Biden, tam altı kez Senato’ya seçildi. 1973’ten 2009’a kadar 36 yıl Demokrat Parti’nin Delaware Senatörü olarak görev yaptı.

Yaklaşık 30 yıl Dış İlişkiler Komitesi’ne yer aldı, başkanlık yaptı.

Biden, ilk kez 1988’de başkanlığa adaylığını koydu.

Demokrat Parti içindeki adaylık yarışında, dönemin İngiltere İşçi Partisi lideri Neil Kinnock’un konuşmasından çalıntı yaptığı ortaya çıkınca, adaylıktan çekildi.

Biden, 20 yıl sonra bir kez daha başkan adaylığı için yarıştı.

2008’deki o yarışta da ipi göğüsleyemedi ama Beyaz Saray biletini aldı.

O seçimde Barack Obama, ABD’nin ilk siyah başkanı, Biden da yardımcısı oldu.

Obama’nın başkan yardımlığı için tercihi Biden değildi.

Ancak Biden’ın dış politika tecrübesi, Obama’nın siyasetteki görece tecrübesizliğini dengeledi.

Obama, Joe Biden için ABD’nin gelmiş geçmiş en iyi Başkan Yardımcısı dedi.

Biden da Obama için sık sık “kardeşim” ifadesini kullandı.

Obama, “Başkan olarak son günlerimde, ülkenin en yüksek onur nişanı Özgürlük Madalyası’nı takdim etmekten memnuniyet duyuyorum” diyerek Biden’a Özgürlük Madalyası verdi.

Joe Biden iki dönem yani sekiz yıl Başkan Yardımcılığı yaptı.

Aslında Başkan adaylığı Demokrat Parti içinde 2013’ten beri konuşuluyordu.

Ancak Biden, 2015’te yine evlat acısıyla sarsıldı.

Büyük oğlu Beau Biden, 46 yaşında beyin kanserinden öldü.

Biden, Beyaz Saray’dan adaylık defterini kapatarak ayrıldı.

Oğlunun ölümünden sonra “Hayatın bazen ne kadar acımasız ve adaletsiz olduğunu biliyorum. Acının ve kaybın üstesinden gelmenin en iyi yolunun bir amaç edinmek olduğunu buldum” ifadelerini kullandı Biden.

O amacı, zamanında babasını başkan adaylığı için cesaretlendiren ölen oğlu fısıldadı. Biden, 5 yıl sonra siyasete geri döndü.

Demokrat Parti içindeki adaylık yarışının bu kez favori ismiydi.

Önseçimde başta tökezlese de sandıkta Trump’ı yenebilecek en güçlü siyasetçi olarak Demokrat Parti’nin Başkan adayı seçildi.

“Size söz veriyorum bu yarışı kazanacağız. Donald Trump’ı yeneceğiz” dedi ve Trump’ın karşısına çıktı.

Kampanyasını corona virüs salgını, sağlık hizmetleri ve ekonomi üzerine kurdu. Trump’a yönelik eleştirilerini giderek sertleştirdi.

Trump, Biden’a “uykucu Joe” lakabını taksa da o Amerikan siyasetinde “Orta Sınıf Joe” olarak tanındı.

Siyasette “açık sözlü”, özel hayatında “kibar ve güvenilir aile insanı” olarak biliniyor.

Joe Biden’in biyografisi ve hayatıyla ilgili bilgiler
Joe Biden seçim sonuçlarından galip gelerek ABD’nin 46. başkanı oldu. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının verilerine göre Biden, rakibi ve mevcut Başkan Donald Trump’ı Pennsylvania eyaletinde yenerek başkanlık yarışını kazandı. Böylece, Demokrat aday Biden, ABD’nin seçilmiş başkanı oldu. Açıklamaları ve oy oranı ile dikkat çeken ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’in hayatı ve biyografisi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından gündeme geldi. Peki, Joe Biden kimdir ve kaç yaşında? İşte, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’in hayatıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

Joe Biden’in hayatı ABD başkanı seçilmesinin ardından yeniden merak konusu oldu. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının verilerine göre Biden, rakibi ve mevcut Başkan Donald Trump’ı Pennsylvania eyaletinde yenerek başkanlık yarışını kazandı. 6 dönem senato üyeliği yapan Joe Biden ilk kez 1972’de ABD’nin 47. Başkan yardımcısı seçilmişti. Joe Biden, yaptığı açıklamalar ve söylemleri dolayısıyla ABD dışında da gündemde yer alan isimler arasında bulunuyor. İşte, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’in biyografisi.

JOE BİDEN KİMDİR?
Joe Biden, 20 Kasım 1942’de Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde İrlanda kökenli Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1953 yılında ailesiyle beraber Delaware eyaletinin Claymont kentine taşındı. Delaware Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden 1965’te mezun oldu, ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk fakültesini 1969’da bitirdi ve Wilmington’da avukatlık yaptı. Henüz 31 yaşındayken 1972 yılında ABD Senatosuna seçilen Biden, en genç senatörlerden biri olarak kayıtlara girdi.

Delaware eyaletinden 37 yıl senatörlük yaptı
2009 yılının ocak ayında başkan yardımcısı olarak yemin edene kadar bu görevini sürdüren Biden, aralıksız olarak 37 yıl boyunca Delaware eyaletinin senatörlüğünü yaptı.

Biden, 2008 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koydu ancak Iowa’daki ön seçimlerde başarısızlığa uğrayınca adaylıktan çekildi.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterilen Biden, 4 Kasım’da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla birlikte 20 Ocak 2009’da 47. başkan yardımcısı olarak yemin etti.

8 Kasım 2016’daki seçimleri Trump’ın kazanmasının ardından 20 Ocak 2017’de görevini Mike Pence’e devretti.

İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden’ın 3 çocuğu bulunuyor.

ABD başkan adaylığını 25 Nisan 2019 tarihinde yayımladığı 3,5 dakikalık video ile duyuran Biden, burada Trump’ın ülkeyi kutuplaştırdığını vurgulayarak, kendisinin halkı birleştireceğini belirtti.

Ön seçim sürecinde diğer Demokrat başkan aday adayları ile hararetli tartışmalara imza atan Biden, 5 Şubat 2020 günü Iowa’da Demokrat aday adayları arasında yapılan ilk ön seçimi 4. sırada, 11 Şubat’ta New Hampshire’da yapılan ikinci ön seçimi ise 5. sırada bitirdi.

Ay sonunda Güney Carolina’da yapılan ön seçimde ivme yakalayan Biden, Demokrat rakipleri Pete Buttigieg, Amy Klobuchar ve Elizabeth Warren’ın yarıştan çekilmesiyle büyük avantaj yakaladı.

3 Mart’taki Süper salı olarak nitelendirilen ve 14 eyalette yapılan ön seçimlerin 9’unu kazanan Biden, 8 Nisan 2020’de Bernie Sanders’ın da yarıştan çekilmesiyle partisinin tek başkan adayı olarak kaldı.

Biden’a zaferi getiren eyaletler Pennsylvania ve Nevada oldu
Biden 3 Kasım Salı günü “ABD yakın tarihinin en kritik başkanlık seçimleri” olarak nitelendirilen seçimlerde mevcut başkan Cumhuriyetçi Donald Trump ile karşı karşıya geldi.

ABD Başkanlık seçimlerinin sonuçları diğerlerinden farklı olarak bu yıl seçim gecesi netleşmedi ve iki aday da uzun süre başkan olmak için gerekli 270 delegeye ulaşamadı.

Bu süreçte Biden tarafı “kazanan biz olacağız” açıklamalarında bulunurken, Trump tarafı seçimlerde usulsüzlükler olduğunu iddia etti.

Associated Press (AP) ajansının açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre bugüne kadar Biden 253, Trump’ın 214 delegesi vardı.

Öğlen saatlerinde 20 delegeli Pennsylvania eyaletini kazanan Biden, ülkenin 46. başkanı olmaya hak kazandı. Ardından günlerdir merakla beklenen Nevada eyaletindeki 6 delegeyi de Biden’ın kazandığı duyuruldu.

Biden’ın zaferi ülkedeki seçim tarihi açısından birçok ilki de beraberinde getirdi. Şu anda 77 yaşında olan ve 20 Kasım’da 78 yaşına girecek olan Biden, ABD tarihinde seçilen en yaşlı başkan oldu.

Ülke tarihindeki en yüksek katılımla gerçekleştirilen seçimlerde Biden, 74,5 milyonu aşkın oy alarak ülke tarihinde en yüksek oyu alarak başkan seçilen kişi oldu.

Biden ayrıca yaklaşık 30 yıl aranın ardından görevdeki bir başkana ilk döneminde seçimi kaybettiren ilk kişi oldu.

Öte yandan, Biden, John F. Kennedy’nin ardından ABD’nin ikinci Katolik başkanı olacak.