ABD ve Kanada’dan Nepal’e yardım

Nepal’da meydana gelen 7.9 şiddetindeki depremin ardından Kanada 5 milyon dolar, Amerika ise 1 milyon dolarlık yardım yapacağını açıkladı
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, ABD halkıyla Nepal’deki depremde hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu.
Ülkeye destekte bulunmak için Nepal hükümetiyle yakından çalıştıklarını belirten Kerry, bu noktada ABD’nin Katmandu Büyükelçisi Peter Bodde’nin insani yardımlar için 1 milyon dolar desteğin acil salıverilmesi yönünde doğal afet deklarasyonu yayınladığını bildirdi.
Kerry, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) da Doğalafet İlkyardım Ekibi’nin bölgeye konuşlandırılmaya hazırlandığını ve doğal afet ekiplerine eşlik etmesi için Kentsel Araştırma ve Kurtarma Ekibi’nin de harekete geçirildiğini kaydetti.
KANADA’DAN 5 MİLYON DOLAR
Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Christian Paradis ise yaptığı yazılı açıklamada, Nepal’deki kurtarma çalışmalarına katılan yardım kuruluşları tarafından kullanılmak üzere insani ihtiyaçlar için 5 milyon dolar yardımda bulunduklarını duyurdu.
“GEREKİRSE DAHA FAZLA YARDIM SAĞLARIZ”
Kanada olarak, Nepal halkının acılarını paylaştıklarını açıklayan Bakan Paradis, yaptıkları yardımın, depremin vurduğu bölgelerdeki halka gıda, temiz içme suyu, barınak, sağlık, hijyen ve koruma hizmetleri sağlamak için kullanılacağını kaydetti. Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Christian Paradis, “durumu yakından izlemeye devam edecek ve gerekirse daha fazla yardım sağlayacağız” dedi.
Öte yandan Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper da yayımladığı mesajda, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyerek, Nepal halkının yanında olduklarını açıkladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.