Almanya’da havalimanı çalışanları greve gitti

Almanya’da havalimanları çalışanları bugün grev yapıyor. Grev nedeniyle yüzlerce uçuş iptal edildi.

Almanya’a havalimanlarında öğle saatlerinde başlayacak greve yer hizmetleri, kargo işlemleri, bilet kontrolü, bakım ve servis çalışanları katılacak.

Sadece Frankfurt havalimanında 1400 çalışanın greve gitmesi bekleniyor.

Hannover kentinde de bagaj işlemleri yapılan bölümlerde ve yolcu kontrollerinde çalışanlar iş bıraktı. Bu nedenle çok sayıda uçuşun aksadığı veya iptal edildiği öğrenildi.

Aynı şekilde Münih, Düsseldorf, Hamburg, Köln/Bonn ve Stuttgart gibi havalimanlarında da greve gidileceği belirtildi.

Almanya’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa, yaklaşık 600 uçuşunu iptal etti. Tüm havayolu şirketleri de, yolculardan havalimanlarına gitmeden uçuşla ilgili bilgi edinmelerini istedi.

Almanya’da yaklaşık 2,1 milyon çalışanı temsil eden Verdi sendikası, sadece havacılık sektöründe değil, diğer bazı sektörlerde çalışanlara da iş bırakma çağrısı yaptı.

Sendika, çalışanlar için 100 Euro artı yüzde 3,5 oranında zam talep ediyor. Federal ve eyalet yönetimleri ise bu miktarın yüksek olduğunu belirtiyor ve ücret artırımına yanaşmıyor.

Ancak Verdi’nen taleplerine karşılık işveren çevrelerinden net bir teklif de gelmiş değil.

Bazı yolcular Alman Demiryolları İşletmesi’ne (Deutsche Bahn) bağlı trenlere yönlendirildi. Deutsche Bahn’ın bugün çalışan sayısını artırarak ek seferler koyduğu belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.