Almanya’nın yeşil tahvillerine talep: 30 milyar euro!..

Almanya’nın ilk yeşil tahvillerine 30 milyar euroluk talep geldi

Almanya’nın çevre dostu projelerde kullanılmak üzere fon toplamak için ihraç ettiği ilk yeşil tahvillere 30 milyar euro talep geldi

Giderek büyüyen yeşil tahvil sektöründe yıl sonuna kadar baskın olmaya hazırlanan Almanya’nın ilk tahviline 30 milyar euroluk (35.6 milyar dolar) talep geldi.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların aktardığı bilgilere göre Almanya’nın bu yeni 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri, Çarşamba günü, geleneksel tahvillere kıyasla 1 baz puan daha fazla faizi işaret etti.

Dördüncü çeyrekte ihracı planlanan farklı vadeye sahip başka bir tahvil ile birlikte bu yılki satış tutarı 11 milyar euro olacak.

UBS Group AG tahvil stratejisti Rohan Khanna, “Bu tahvillerin kendi yatırımcı grubu olacak. Bu bir hoşgeldin hediyesi.” dedi.

Almanya, çevre dostu projelerde kullanılmak üzere borç ihraç edilmesi konusunda diğer Avrupa ülkelerinin gerisinde kalsa da beklenen ihracın miktarı açısından bakıldığında güçlü bir giriş yaptı.

Almanya Maliye Bakanı Joerg Kukies geçen hafta yaptığı açıklamada ülkesinin Avrupa’da yeşil tahviller için gösterge ihraççı olmak istediğini söylemişti.