Ardennes polisi ev partilerini kontrol edecek

Polis Noel’de Ardennes’de ev partilerini kontrol edecek

Ardennes polisi, toplanma kurallarına uyulduğundan emin olmak için tatil döneminde bölgedeki tatil evlerini kontrol edecek.

Yetkililer, başka yerlerde yaşayanların sahip olduğu evlerin üzerinde olmak üzere, kiralık 2.000 kadar tatil evinin kaydına sahipler. Şimdiden, mevcut kısa vadeli kiraların yaklaşık yüzde 85-90’ı rezerve edildi ve geri kalanının önümüzdeki günlerde kapatılması bekleniyor.

Bir kiralama acentesi olan Ardennes-Etape’e göre, bu şimdiye kadarki en yoğun Noel sezonlarından biri gibi görünüyor. Bir diğeri, Interhome, geçen yıla göre iki kat daha fazla iş bekliyor.

Ancak yetkililer, sektör için bu iyi haberin üzerinde (COVID-19) corona virüsü asılı duran bir kara bulut gibi görüyorlar.

Bu yıl toplantılara getirilen kısıtlamalar, salgın sırasında şimdiye kadar görülen her şey kadar katı.

Buradaki endişe, insanların toplanabilecekleri sınırlarını aşmak için Ardenler’deki bir evin görece uzaklığını kullanabilmeleridir.

Ancak Ardennes’in tedbirlerden uzak kolaycılığa sığınmak gibi bir niyeti yok.

Lüksemburg valisi Olivier Schmitz’in sözcüsü Xavier Derenne, “Evde olduğu gibi tatildeyken de kural çok basit” dedi. “Yani: bir aile olarak uzak temas-hijyen maske kurallarına uyabilirsiniz. Bu kadar.”

İl zaten soruşturmalar yaptı ve kiracıların planlamış olabileceği herhangi bir uyumsuzluk için hazırlandı.

Derenne, “Büyük tatil evlerinin nerede olduğunu biliyoruz ve ev sahipleriyle iletişim halindeyiz” dedi.

“Farklı çiftlerin bir araya gelmesine, birden fazla ailenin bir arada kalmasına veya hiç kimsenin büyük gruplarla yıl sonu partileri düzenlemesine izin vermeyeceğiz.”

Festival sezonu öncesinde bile bazı gruplar keşfedildi.

Modus operandi: Dört kişinin oturacağı bir ev kiralarlar ve daha sonra daha fazla barınmayı başarırlar.

Ancak birçok kiralık ev uzaktadır. Kontroller nasıl yapılacak?

Durbuy belediye başkanı Philippe Bontemps (CDH), “Bölgemizde bir tatil parkında bulunmayan yaklaşık 200 tatil evimiz var [şu anda kapalıdır]” dedi.

Yani orada fazladan devriyelerimiz var. Ve çoğu zaman komşulardan, çok meşgulse veya kapıda çok fazla araba varsa şikayette bulunur. Sonra da bir göz atacağız. Bazı sakinlerim tüm tatil evlerini kapatmamı istiyor ama bence bu çok uzak bir adım. Ailenle gelirsen sorun yok. “

İronik bir şekilde, bu yıl Ardennes’te toplanmanın ana caydırıcısı, bir polis baskını riski ve her yerde para cezası olmayabilir. Yasal olarak veya başka bir şekilde bölgeye inenler için yapacak çok şey kalmayacak.

Başkan Bontemps, “Patates kızartması veya waffle alabileceğiniz birkaç yer olacak” dedi.

“Ancak tüm restoranlar ve kafeler elbette kapalı.”