Audi’nin sürücüsüz otomobili CES 2014 fuarında

CES 2014 fuarında TV üreticileri arasında büyük bir rekabet var.
TEKNO BİLİM-Ekran büyüklüğü ve çözünürlükte kafası karışan tüketiciyi şimdi de kavisli ekranlar bekliyor. Bluetooth teknolojisi ve akıllı cihazların büyük aşkı sürüyor. Tamamen bu alana konsantre olan üreticiler, cep telefonunu son sistem bir diskoteğe çeviriyor.Tabletiniz küçük mü olsun büyük mü… İncelik yarışı sürüyor. Ancak boyut konusunda kafalar karışık. Kimi tableti küçülttükçe küçültüyor, kimi büyütüyor.
HER yıl ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES’te bu yıl özellikle giyilebilir teknoloji ürünleri, akıllı ev sistemleri, akıllı telefonar ve tabletler, akıllı arabalar revaçta. Ancak en büyük teknolojik savaş televizyon devleri arasında yaşanıyor. LG, Panasonic, Sharp, Sony ve Toshiba’nın Ultra HD TV ürünlerinin yanı sıra kavisli (curved) ekranları da tam bir savaşa girmiş durumda. Teknoloji marketlerinde yerini alacak bu yeni tip ekranlar satın alma kararı verirken tüketicinin kafasını bir hayli meşgul edecek. Bunun yanı sıra Toshiba’nın Black Mirror adını verdiğini yeni görüntü teknolojisi de önümüzdeki dönemde evlerde tv sistemlerinin geleceğini göstermesi açısından fikir veriyor. Bir duvar büyüklüğündeki sistemde ana ekranın yanı sıra çoklu ekran sistemi kullanılmış. Böylece aile fertlerinin aynı anda hem tv izlemesi, hem internete bağlanması ya da 5 ayrı kanalı izleme şansı bulması hedeflenmiş. İşte Turkcell’in davetilsi olarak katıldığımız fuarda dikkatimizi çeken bazı ürünler…
LG telefonu Samsung TV’yi büktü
Fuarın açılış gününde en büyük sürprizlerden biri Samsung’tan geldi. Şirket, UHD TV yani 4K çözünürlüğü olan (sekiz milyon piksel) düz ekran TV’lerini artık bükülebilir hale getirdi. Bu özellikle birlikte TV’ler kumandadaki bir tuşla bükülebilecek. Şu anda televizyonlar üzerinde kullanılan bu teknolojiyi, kavisli akıllı telefonlar izledi. LG’nin kavisli telefonu kullanım açısından klasik akıllı telefonlardan çok farklı değil. Ancak özellikle video seçeneğinde kullanıcıya farklı bir bakış açısı sunuyor. Buna ek olarak Samsung’un standında akıllı ev sistemleri de dikkat çekti. Galaxy Gear ile uyumlu olan akıllı ev sistemleri tek bir cihaz üzerinden kontrol edilebiliyor.
Mikropları öldürüyor
Akıllı telefonların ekranlarının çizilmelere ve kırılmalara karşı koruyan Gorilla Glass cam teknolojisi de yenilendi. Yeni nesil camlar artık antimikrobiyal bir özellik içinde barındırıyor. Mikrop önleyici yüzey ile cihaz üzerinde mantar ve bakterin birikmesi önleniyor.
Güneş yanıklarına son
Netatmo tarafından geliştirilen ‘June’ isimli bileklik kullanıcıların güneş yanıklarından korunmasını sağlıyor. Tasarımı oldukça şık olan ürün, sensörleri yardımıyla güneş ışınlarının şiddetini ölçüyor ve bunu iOS uygulaması ile kullanıcılarına gösteriyor.
Ekranı büyüttü
Huawei, fuarda yeni oyuncağı Ascend Mate 2 4G’yi duyurdu. 6.1 inç’lik IPS ekrana sahip olan ve 720p ekran çözünürlüğüne ulaşan cihaz, 16 GB depolama kapasitesine sahip. 13 megapiksel dahili kameraya sahip olan cihaz, Android 4.3 işletim sistemi altında çalışıyor.
TV’ler Android oluyor
Philips, Android işletim sistemiyle çalışan ilk televizyon modelini tanıttı. Yeni nesil TV modeli uygulama desteğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Böylece kullanıcılar oyun ve video gibi içeriklere TV’lerden ulaşabilecek.
Şarj eden süper kâse
Intel’in tanıttığı Smartbowl ismini taşıyan ‘Akıllı Kâse’ kullanıcıların telefon, tablet, müzikçalar, kulaklık gibi elektronik cihazlarını herhangi bir kabloya bağlamadan, sadece kâsenin içine koyarak şarj edebilmesini sağlıyor. Böylelikle şarj için kablo arayışı da sona eriyor. Ürün gelecek aylarda satışa çıkacak.
Epson’dan akıllı gözlük
Giyilebilir teknoloji alanına girdiğini duyuran Epson, akıllı saat ve gözlükleriyle dikkat çekiyor. Android tabanlı çalışan Moverio BT200 adındaki akıllı gözlük mart ayında 699 dolar satış fiyatıyla raflardaki yerini alacak.
Akıllı fırça çürükleri engelleyecek
Telefonlar, televizyonlar ve saatlerden sonra diş fırçaları da akıllanıyor. Kolibree’nin tanıttığı akıllı diş fırçası kullanıcıların dişlerini nasıl fırçaladığını ayrıntılı bir şekilde analiz ediyor. Sensörler sayesinde kullanıcılar diş fırçalama süresi, ağız içinde daha çok ve daha az fırçalanan bölgeleri ölçebiliyor.
Audi’den sürücüsüz otomobil
CES 2014’te yer alan yeni teknolojiler arasında otomobiller de yer aldı. Audi, ultrasonik veri işleyebilen radarlı velaserli A7 modelini tanıttı. Google, otomobilleri akıllandıracak işletim sistemi olan Android’in araç sürümünü tanıttı. Fuarın ilgi çeken ürünlerinden birini Voxx sergiledi. Cihazda yer kamera 360 derece dönebilmesiyle dikkat çekiyor.
Havadan HD fotoğraf
Uzaktan kumandaların yerine geçene akıllı telefonlarla, oyuncaklar kontrol edilebiliyor. DJI firmasının yeni insansız hava aracı DJI Phantom 2 Vision 25 dakika boyunca iPhone ile uçuş yapıp 14 megapiksellik kamerasıyla fotoğraf çekebiliyor.
Cihazlar insan gibi duyacak, görecek
Intel, ‘RealSense’ adındaki teknoloji ile tüm cihazlara sezgisel hareket etme yeteneği katacak. Kişisel asistan ‘Nuance Dragon’ ile cihazlar sesle kontrol edebilecek.
Sony’den yakılan kaloriyi kontrol eden bileklik
Sony’nin tanıttığı akıllı bileklik ‘SmartBand’, kullanıcıların günlük aktivitelerini takip ederek akıllı cihazlara gönderiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.