Başkan Ursula von der Leyen ‘Dünya Lideri Ödülü’nü kazandı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, COVID-19 çalışmaları nedeniyle 2020 Dünya Lideri Küresel Vatandaş Ödülü’nü kazandı.

Eşitsizlikleri azaltmak, çevreyi korumak, cinsiyet eşitliğini sağlamak ve küresel sağlığı güçlendirmek, 2030 yılına kadar aşırı yoksulluğu sona erdirmeyi amaçlayan Birleşmiş Milletler’in Küresel Hedeflerinin bir parçasını oluşturuyor.

Başkan Ursula von der Leyen, bu hedefleri göz önünde bulundurarak Avrupa Komisyonu’nu yönetti ve Avrupa Birliği üye devletlerini korumak ve geliştirmek için inanılmaz işler yaptı.

2030’a kadar aşırı yoksulluğu sona erdirmek ve burada harekete geçerek Küresel Hedeflere ulaşmak için harekete katılımları hızlandırdı.

Dünya Lideri için 2020 Küresel Vatandaş Ödülü, yıl boyunca yalnızca BM Küresel Hedeflerinde müthiş bir liderlik sergileyen, aynı zamanda COVID karşısında alçak gönüllülük ve empati ile liderlik eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i onurlandırdı.

Dünya Lideri için 2020 Küresel Vatandaş Ödülü, siyasi nüfuzunu yoksulluk içinde olanların yaşamlarını iyileştirmeye yönelik politika değişikliklerini savunmak ve uygulamak için kullanan bir lideri takdir ediyor.

Küresel Vatandaş Ödülü ödül töreni sırasında, Başkan Ursula von der Leyen, aktör ve aktivist Nikolaj Coster-Waldau tarafından “Avrupa’daki en güçlü liderlerden biri [ki], COVID-19’a tepkiden daha fazlasını veren ” olarak tanıtıldı.

Coster-Waldau: ” Başkan Ursula von der Leyen, Küresel bir sorunun küresel bir tepkiye ihtiyacı olduğunu biliyordu ve krizin ortasında Brüksel’de her zamanki gibi sorunları acil koduyla meydan okuma masasına koydu ve onları büyük bir amaç duygusu olan bir lider gibi üstlendi” dedi.

Coster-Waldau’nun vurguladığı gibi, Başkan von der Leyen 12 ay önce ilk iktidara geldiğinde, Avrupa’nın ve dünyanın nasıl değişeceğini bilemezdi.

Başkan Ursula von der Leyen, Coster-Waldau’ya “Bir yıl önce, Avrupa Komisyonu’nun başkanı olarak başladığımda dünya tamamen farklıydı” dedi. “Korona krizi hepimiz için eşi benzeri görülmemişti ve evet, bir tıp doktoru olarak pandeminin dinamiklerini ve zorluklarını anlamada bazı avantajlara sahip olabilirdim.

“Ama benim için bu çifte krizin hiç şüphe yok ki – bu çifte kriz, sağlık ve benzeri görülmemiş ölçekte ekonomik kriz – kesinlikle hayatımdaki en büyük zorluk olduğunu söyledi,”

“Ve böyle bir krizle başa çıkmak için ancak belli bir dereceye kadar hazırlıklı olabilirsiniz.”

Bu yılki ödül için finalistlerin – aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de bulunduğu; UNAIDS İcra Direktörü Winnie Byanyima; ve Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü Kristalina Georgieva – zorluklarla dolu bir yılda inanılmaz liderlik sergiledi ve dört kadının tümü de adil, adil ve eşit bir dünyaya ulaşma misyonuyla empati ve şefkatle liderlik ettiler.

Dünya Lideri için Küresel Vatandaş Ödülü’nün nihai kazananıyla ilgili karar, eski devlet ve hükümet başkanları, diğer siyasi liderler ve kalkınma topluluğundaki şampiyonlar dahil olmak üzere 30’dan fazla jüriden oluşan kayda değer bir panel tarafından alındı.

Jürikomitesindeki her üyenin kendine ait inanılmaz bir siyasi veya savunuculuk kariyeri var.

Panelde eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, insan hakları avukatı ve cinsiyet eşitliği aktivisti Trisha Shetty ve eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd yer aldı.

Başkan Ursula von der Leyen bu yıl, Birleşmiş Milletler’in Küresel Hedeflerine ulaşma yolunda önemli adımlar attığı ve yoksulluğu ve bunun toplum üzerindeki etkilerini hafifletme çabasıyla iyi bilgilendirilmiş, Ekoloji, kalkınma, Sağlık ve diğer önemli konularda kritik kararlar aldığı için ödülü aldı.

2019 yılında Avrupa Komisyonu başkanlığı görevine adım atan Başkan Ursula von der Leyen’in ilk eylem noktası, ekibini daha fazla kadınla doldurarak ve özel bir Eşitlik Komiseri’nin kurulmasına öncülük ederek Avrupa Komisyonu içinde cinsiyet eşitliğini savunmaktı.

Başkan Ursula von der Leyen’in Sivil Toplum Örgütleriyle yaptığı özverili çalışmalar tüm ülke liderlerine örnek olacak niteliktedir.

Geleceğiniz için Birleşin sloganı ile yola çıkan Başkan Ursula von der Leyen, Sıfır Karbon salımı 2050 yılı hedefi, Ekoloji ve Kalkınma hareketine verdiği destek, Japonya, Çin gibi diğer ülkelerin bu yöndeki çalışmalarını hızlandırmalarına neden oldu.

Onun liderliği altında, Avrupa Komisyonu bu yılın başlarında 2020-2025 Yeni AB Cinsiyet Eşitliği Stratejisini sundu. Bu stratejinin bir parçasını oluşturan temel eylemlerden bazıları, yönetim ve liderlik pozisyonlarında cinsiyet dengesini iyileştirmeye yönelik tedbirlerin uygulanmasını ve Avrupa Komisyonu’nun kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmek için fon sağladığı yeni Spotlight Girişimi için Sivil Toplum Örgütleri ve BM ile ortaklık kurmayı içermektedir…

AB ve Dünya geneli yapılan anketlerde AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen diğer ülke lideri ile kıyaslandığında açık ara Dünya Liderliğini hak ettiği görüldü.