Belçika Başbakanı Wilmès: Salgın ülkede güç kazandı!..

Belçika Başbakanı Sophie Wilmès, salgının ülkede güç kazanması nedeniyle yaptığı açıklamada, Belçika’nın daha sert önlemler almaya hazır olduğunu, önümüzdeki hafta gerekli önlemlerin alınacağını söyledi.

Milli Güvenlik Konseyi’nin yaptığı basın toplantısında Başbakanı Wilmès, Belçika’nın sözde üreme numarasının (R sayısı) tekrar 1’in üzerine çıktığını duyurdu, bu da salgının tekrar arttığı anlamına geliyor.

Aşama 5’in 1 Ağustos’tan itibaren planlandığı gibi başlayıp başlamayacağına dair kararlar 23 Temmuz tarihinde yapılacak toplantıda görüşülecek.
Enfeksiyon sayısındaki artışın nedeni ise çok yönlü araştırılacağı belirtiliyor.

Resmi olarak, Belçika sağlık enstitüsü Sciensano’ya göre R sayısı hala 0.86.
Sciensano, bu rakamın hesaplanması için hastaneye kabulleri dikkate alıyor, bu da şimdilik azalmakta ve daha düşük tahminlere neden olmaktadır.

Bununla birlikte, virolog Marc Van Ranst, VRT’ye verdiği demeçte, yeni enfeksiyonların sayısına (“yapılması gerektiği gibi”) göre hesaplandı – rakamlar tekrar yükseldikçe R sayısı şu anda 1’den yüksek olduğunu belirtti.

Van Ranst; “Bu ayın başından beri korona virüsü yeniden canlandı. Aşama 5 hazırlandı ve 1 Ağustos’ta başlaması planlanıyor .
Vaka sayısında artış devam ederse, 5. Aşamaya gitmeyeceğiz.
Şimdi trendin nasıl geliştiğini görmek istiyoruz. Gelecekte daha katı önlemlerin alınması gerekiyorsa, bunu yapmaya hazırız. dedi.

GEES uzmanlarına göre, R sayısı tekrar 1’in üzerine çıktı.
Başbakan Wilmès, yani enfekte olmuş her insanın ortalama olarak birden fazla kişiye bulaştığını ve salgının tekrar büyümesine neden.

Durumun şimdi nasıl geliştiğini görmek istiyoruz. Yeniden dirilişin nedeni hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyoruz. O zaman daha iyi önlemler alabiliriz ”diye ekledi.