Belçika: Bugün dini ‘Yükseliş’ tatili

Kısaca Belçika: Bugün hafta sonu ile birleşen dini (Yükseliş) tatili

Bugün, uzun hafta sonu tatili için insanlar dışarı çıktı.

Belçika, genelde mevcut önlemlere bağlı kalırken uzun hafta sonu tatili için kısmen açıldı ve şimdi ikinci evlere bile gitmelerini izin verildi.

Bugün üzerinde durduğumuz konu bu!..

İster etkinlik arıyor olun, ister alışverişe çıkmayı düşünün, ya da ikinci evinize gidip gelemeyeceğinizi merak edin!..

Sosyal mesafeyi koruyarak, maske takarak, hijyene dikkat edip kalabalığa karışmadan tatil yapmak elbette mümkün. Fakat normal bir zamanda yaşıyormuş gibi covid-19 corona virüsün bulaşma tehlikesini kesinlikle unutmamalısınız.

Tatil gününde bazı haberleri sizler için kısaca derledik:

1. 48 yeni ölüm bildirildi, 141 kişi hastaneden taburcu edildi
Son 24 saat içinde Belçika’daki yeni koronavirüs (Covid-19) için 252 ek kişi pozitif test ettiğini, Federal halk sağlığı hizmetleri doğruladı.
Pandeminin başlangıcından bu yana Belçika’daki toplam vaka sayısı 56.235’e yükseldi.
Toplam vaka sayısı, Belçika’da enfekte olmuş tüm insanları yansıtır ve onaylanmış aktif vakaların yanı sıra o zamandan beri virüsün sonuçlarından iyileşen veya ölen hastaları da içerir.

Yeni bulaşmış kişilerin 175’i Flanders’da, 56’sı Wallonia’da ve 21’i Brüksel’de yaşıyor.

2. Yükseliş Günü (Dini Bayram): Belçika’da neler var?

Yükseliş birçok insan için uzun bir hafta sonu tatili başlıyor, koronavirüs krizi Belçika’da normal bir tatil anlayışına göre daha fazla dikkat gerektiriyor.

3. Kicked & Dayak: Sosyal medyada vurgulanan polise karşı şiddet

Belçika’daki polis memurlarına yönelik şiddeti gösteren bir video, “devam edemeyen” bir duruma dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Çarşamba akşamı Devlet Memurları Serbest Sendikası (SLFP) tarafından Twitter’da yayınlanan videoda Anderlecht belediyesinde görevli polis memurlarına yönelik şiddet gösteriliyor. Karantina süresi boyunca eve kapanma toplumda saldırı ve şiddeti artırdığı gözleniyor.

4. Uzun karantina sonucu hafta sonu etkinlik sayfası

Bir sonraki duyuruya kadar gerçek gezilere izin verilmese de, son önlemler bazı kültürel ziyaretlerin yanı sıra bazı kişisel etkinliklere izin verildiği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, bazı kurallar gevşetilmiş olsa da, hala uygulanmakta olan kuralların yerine getirilmesini belirtmek gerekir.
İşte yapabilecekleriniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiği.

5. Onaylandı: İnsanlar ikinci evlerini tekrar ziyaret edebilir.

Belçika’daki insanların ikinci evlerini tekrar ziyaret etmelerine izin verildi.
Bu karar ülkenin resmi gazetesinde yayınlandı.

Mülk sahipleri bir kez daha ikinci konutlarına seyahat edebilecek.

– Mevcut sosyal önlemlere uygun olarak – dört ziyaretçiyi kabul edebilecek.

“Kişiler, henüz sabit bir yere kurulmamış olan mobil ikinci konutlar hariç olmak üzere evde veya en az bir yıl boyunca sahibi veya kiracısı oldukları ikinci bir konutta kalmak zorundadır. ”

6. Haftalarca süren belirsizlikten sonra, Hizmet sektörü açılış hazırlıklarına başladı.

Koronavirüsün (Covid-19) yayılmasına karşı Mart ayında getirilen ilk önlemlerden biri, tüm bar ve restoranların derhal kapatılmasıydı.

İki aydan fazla bir süre sonra, dükkanların ve kuaförlerin kapatılması gibi diğer tedbirler gevşetilirken, hizmet sektörü (otel-restoran-kafe) kapalı kalmaya devam ediyor.

Bunun ne zaman bitebileceğine dair henüz resmi bir gösterge yok, ancak sektörün kendisi haziran ayında açılacağını umuyor ve hazırlanıyor.

Ticaret ve hizmet endüstrileri federasyonu olan Comeos’a göre hizmet sektörünün, kapalı olması nedeniyle günde 47 milyon euro kaybediyor.

“Kendinize ve yakınınızdakilere dikkat edin…Sağlıklı kalın”