Belçika daha fazla gevşeme kararını erteledi

Belçika’daki koronavirüs enfeksiyonları artmaya devam ederken, Ulusal Güvenlik Konseyi, muhtemelen daha fazla tedbirin gevşetilmesine karar vermeden önce bir hafta daha beklemeye karar verdi.

Belçika Başbakanı Sophie Wilmès’e göre, çıkış planının 5. aşaması 1 Ağustos’tan başlayacak, ancak yetkililer karar için en son epidemiyolojik durumu hesaba katmak istiyorlar.

Belçika Güvenlik Konseyi, Faz 5’in planlandığı gibi devam edip edemeyeceğine dair bir karar 23 Temmuz Perşembe günü alınacak ve bu arada durum “kesinlikle daha da kötüye gitmemeli” dedi.

Ancak Belçikalı virolog Marc Van Ranst: “Bir haftalık gecikme muhtemelen büyük fark yaratmayacak.

Bir hafta içinde meydana gelebilecek değişiklikler sınırlı. Küçük bir artış veya azalma olabilir. Sanırım zor bir kararı bir hafta geciktiriyorlar ”dedi.

“Neden [enfeksiyonlarda] bir artış gördüğümüzü bilmemiz gerekiyor. Ayrıca enfekte olmuş kişilerin profilini de bilmemiz gerekiyor, ”dedi epidemiyolog Pierre Van Damme, VTM’ye verdiği demeçte, bunu anlamak için bir haftanın yeterli zaman olup olmadığını bilmediğini ekledi.

“Politikacıların kendilerine bir hafta süre vermelerini, çok isterim.
Enfekte bir kişinin profilini görebildiğimiz bir veritabanında daha fazla netlik istiyoruz ”diye ekledi.

Ayrıca, Başbakan Wilmès Belçika’nın üreme sayısının (R sayısı) tekrar 1’in üzerine çıktığını açıkladı, bu da salgının tekrar güç kazandığı anlamına geliyor.

Wilmès,” Eğilim olumlu değil, şimdi nasıl geliştiğini görmek istiyoruz. Yeniden dirilişin nedeni hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyoruz. O zaman daha iyi önlemler alabiliriz.

Önümüzdeki hafta, daha katı önlemlerin gerekli olduğu ortaya çıkıyorsa, Belçika bunu yapmaya hazır” dedi.

Enfeksiyon rakamları tekrar azalırsa, etkinliklerde izin verilen maksimum kişi sayısı 1 Ağustos’tan iki katına çıkarılabilir ve bu da iç mekan etkinlikleri için 400, dış mekan etkinlikleri için 800 kişi olabileceği konuşuluyordu. Covid-19 vaka artışları ikinci dalganın başladığını göstermekte olduğu uzmanlar tarafından açıkça dile getirildi.