Belçika Federal Sağlık Bakanı Maggie De Block’a Ağır eleştiri!..

Belçika Sağlık Bakanı Maggie De Block yüksek trajlı bir İtalyan Gazetesi tarafından ağır dille eleştirildi.

Belçika Federal Sağlık Bakanı Maggie De Block’un görevinin yanısıra aşırı kiloları hakkında yorum yapan gazete Bakanın fiziksel görünümü ile ilgili makaleye yer verdiği için okurları tarafından eleştiriye uğradı..

İtalyan Affari Italiani gazetesi Cuma günü “Coronavirus, Belçika Koronavirüsün neden olduğu ölümleri sayma şeklini değiştiriyor, Maggie: 140 kg bakan” başlıklı bir makale yayınladı. Makale, Sağlık Bakanı De Block’un görevini ihmal etmesinin nedenini aşırı kilolarına bağladı.

Gazetenin yayınladığı makale, başta Twitter olmak üzere sosyal medyada “utanç verici” olarak nitelendirildi ve bir bakanın fiziksel biçiminin politikalarıyla hiçbir ilgisi olmadığı şeklinde çok eleştiriler aldı. Bunun üzerine Gazete, makaleyi özür dileyerek geri çekti, ancak birkaç ekran görüntüsü hala devam ediyor.

İtalya Tarım Bakanı Teresa Bellanova, “Belçika Bakanı Maggie’nin kararlarının fiziksel biçiminden daha önemli olduğunu varsayıyoruz, diyerek; Bakanın uygunsuz yorumlar nedeniyle ilk kez eleştirilmediğini daha önce de bakan Maggie’nin bir çok haklı, haksız eleştiriler aldığını biliyoruz.” Dedi.

İtalyan haber sitesi Dissapore, ‘Affari Italiani’nin makalesi hakkında ‘bir kadın pozisyonu gereği bakan olsa bile, eleştirilerden kaçamaz’. Yorumu yaptı.

Son zamanlarda, Bakan De Block’un koronavirüs kriziyle ilgili politikası da çok eleştirildi.

Sivil toplum örgütleri ve sendikalar; “Covid-19 salgınıyla ilgili, pervasız öngörü eksikliği” ve “Belçika’da aşırı artan vaka sayısı, FFP2 maskelerinin stratejik stokunun yenilenmemesi” nedeniyle, Federal Sağlık Bakanı Maggie De Block’un istifasını istemişti…