Belçika KOBİ’ler için ikinci destek planını hazırlıyor!..

Belçika, KOBİ’ler ve serbest meslek sahipleri için mali desteği artırıyor

Maliye Bakanı Alexander De Croo’nun yaptığı açıklamada; ipotek ve mesleki kredilerin geri ödenmesinin ertelenmesinin yıl sonuna kadar uzatılacağı bildirildi.

Bakan De Croo: “Birçok serbest meslek sahibi ve KOBİ hala zor bir durumda. Tekrar işe başlıyorlar, ancak genellikle iş potansiyeli düşük bir oranda.

Kredi verilmesinde belli bir akışkanlığa sahip olmak şart.

Serbest meslek sahibi ve KOBİ’lerin bu zor dönemden geçebilmeleri, faaliyetlerini yeniden başlatabilmeleri ve işlerini koruyabilmeleri için finansmana erişim çok önemli.

Nisan ayı başı ile Mayıs ayı sonu arasında, Belçika bankaları yaklaşık 250.000 erteleme vermiş, bunlardan 118.000’i özel kişilere, yaklaşık 118.000’i şirketlere ve 130.300’ü işletmeye verilmiştir.

KOBİ’lere asgari 12 ay, en fazla 36 ay olan krediler için 10 milyar Euro tutarında yeni bir garanti programı uygulanacaktır.

Bu yeni garanti planı mevcut 50 milyar € ‘dan yararlanacak.” Dedi.

Belçika finans sektörü Febelfin başkanı Johan Thijs:

Federal Hükümet ile yapılan ek anlaşma ekonomiye ek oksijen sağlayacak ve şirketlerin ve KOBİ’lerin özel ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Bu yeni garanti planındaki kredi vadelerinin uzaması, korona krizinin yarattığı likidite ihtiyaçlarına yapısal bir yanıttır” dedi.

Basın açıklamasına göre De Croo, yeni anlaşmaları daha da yasallaştıracak ve meclise sunacak.