Belçika koronavirüs önlemleri: Okullar açıldı!..

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi, neredeyse iki hafta önce koronavirüsün daha fazla yayılmasını durdurmak için en son önlemleri açıkladı, ancak bunların çoğu bugünden itibaren yürürlüğe girecek.

Okul yılının yeniden başlatılması, genellikle ülke çapındaki diğer birçok değişiklik ve güncellenen politikalarla Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından alınan önlemler kamuoyunu tatmin etmedi.

Ancak bu yıl, 20 Ağustos’ta açıklanan koronavirüs önlemleri de bugün uygulanmaya başladığından, toplumu salgından koruma yönünde fazla değişiklik görülmedi.

Daha önce de duyurulduğu gibi, tüm öğrenciler sarı kodla okula dönebilecek.

Bu, haftada tam gün beş gün içinde okula geri dönecekleri anlamına gelir.

12 yaşın üzerindeki öğrenciler ve öğretmenler için yüz maskeleri zorunludur.

Bir cenazeden sonra toplanmaya 50 kişiye kadar izin verilecek.

Spor müsabakaları, kongreler veya kültürel etkinlikler gibi etkinlikler iç mekanda 200, dış mekanda 400 kişi ile gerçekleşebilir.

Yüz maskeleri hala zorunludur.

Ek olarak, Flaman ve Fransızca konuşan topluluklar, etkinliklerdeki insanlar arasındaki asgari sosyal mesafeyi 1,5 metreden 1 metreye düşürmeye karar verdiler. Bu karar Sağlık çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı.

Farklı ülkelerde yaşayan ve evli olmayan ancak kalıcı bir ilişkiye sahip olduklarını ispat edebilen çiftlerin birbirlerini tekrar görebilmelerine izin verilecek.

Başlangıçta yaz tatilleriyle birlikte sona ermek üzere belirlenen sosyal temas kısıtlaması olan “beş kişilik görüşme sınırı” Eylül ayı sonuna kadar uzatıldı.

Ancak Başbakan Sophie Wilmès bunun sabit bir kuraldan çok akılda tutulması gereken genel bir fikir olduğunu söyleyerek, temasları sınırlamanın ve mesafenizi korumanın ana mesaj olduğunu vurguladı.

Son olarak, alışverişe artık maksimum 2 kişi ile ve süre sınırı olmaksızın izin verilmektedir.

Bu kural, Eylül ayı boyunca uygulanmaya devam edecek.

Belçika da görülen (COVID-19) koronavirüs vaka sayısındaki artışın önlenememesi, alınan tedbirlerin yeterli olmaması Sivil Toplum Örgütlerinin tepkisini çekmeye devam ediyor.