Belçika tarihinin en güneşli bahar ayını yaşadı…

Belçika, tarihteki en sıcak bahar mevsimini yaşıyor.

Ülkenin bu yılki hava durumu yaklaşık 700 saat kuru ve güneşli olarak tesbit edildi.

Mayıs ayı da 200 yılın en kurak ayı olarak tarihe geçti.

Meteorologlar bu ayın düşük yağış seviyelerinin (metrekare başına 5,4 litre) sadece Mayıs 1833’te görüldüğünü söylüyorlar.

Sezonun başlangıcından bu yana, hava uzmanları 687 saat güneş ışığı ile rekor kıdığını, Belçika’nın genellikle ilkbaharda aldığı güneş ışığının 464 saat olduğunu belirtiyor.

Meteoroloji uzmanı David Dehenauw, her gün 25 dereceye kadar sıcaklıkları ve 14 saat güneş ışığı tahminleri, Belçika’da kaydedilen en sıcak bahar rekoru olduğunu söyledi.

Uzmanlara göre, daha temiz gökyüzü ve daha kuru hava, küresel sıcaklıkların tırmanmasının getirdiği değişiklikler sonucunda Belçika’nın genellikle değişen ikliminin daha istikrarlı hale gelmesiyle ortaya çıkıyor.

Meteoroloji uzmanı Dehenauw yaptığı açıklamada: “Daha önce hava durumu dört-beş günde bir değişiyordu. Artık durum böyle değil çünkü iklim değişikliğinden dolayı jet akımı daha az aktif.

Değişen hava, Belçikalı çiftçiler ve haneler üzerinde daha fazla stres yaratabilir, Flanders’daki birçok kişi zaten yağmur eksikliğinin etkilerini hissediyor.

Geçen yıl çiftçiler, ülke çapında Avrupa’da rekor kıran ısıcak hava dalgası altında çözüm için uğraştılar.

Giderek artan sıcaklıklar, uzun süren ılık ve kuru hava dönemlerinden daha sık görülen yağmur büyülerine alışkın olan Belçika gibi bir ülke için sorun yaratırken, uzmanlar değişen küresel sıcaklıklara hızla adapte olma ihtiyacını vurgulamaktadır.” Dedi.

KU Leuven su yönetimi uzmanı Patrick Willems, “ Belçika,iklim aksaklıkları kuraklık, sel, ısı dalgaları ve biyoçeşitlilik kaybı ile karşı karşıya kalmaya devam edecek, bu dört problemi aynı anda çözebilecek çözümler bulmamız gerekiyor.” Diyerek küresel ısınmaya dikkat çekti.