Belçika’da ‘5G’ tedirginliği yaşanıyor

Valon Bölgesinde giderek artan sayıda kasaba ve şehir, 1 Nisan’dan bu yana Belçika’da devam etmekte olan 5G ağlarının bulundukları bölgede yayılmasına karşı çıkıyor.

Telekom operatörü Proximus, çeşitli belediyelerin ve şehirlerin talebi üzerine Valon Bölgesinde ki çeşitli konumlarda altyapı dağıtımını geçici olarak askıya aldığını açıkladı.

Duyuru, Ottignies-Louvain-la-Neuve Belediyelerinin geçtiğimiz hafta Proximus şirketinin yetkilileri ve bölge sakinlerinin katılımıyla yapılan toplantı sonrasında bölgede 5G yapılaşması durduruldu.

Yerel makamlar, web sitelerindeki bir açıklamada, aşırı teknik yapısı nedeniyle önceki bir soruşturmanın vatandaşların sağlıği için olduğunu ve 5G ağlarının sağlık ve çevresel etkileriyle ilgili endişeleri araştırdıklarını söyledi.

Bu gün (Pazartesi günü), en az beş başka yer Proximus’u dağıtım operasyonlarını duraklatmayı başardı: Waterloo, Namur, Châtelet, Tournai ve Arlon.

Proximus şirketi Belgotürk muhabirleri tarafından istenen yorum talebine hemen cevap vermedi, ancak şirket yazılı olarak yaptığı açıklamada, “bazı vatandaşların, belediye başkanlarının ve kamu görevlilerinin 5G ağlarına karşı çıkmalarının “ kesinlikle meşru ” hakları olduğunu, problemi çözmeye çalıştıklarını 5G hakkında soruları yanıtlamak için çalışma yaptıklarını açıkladı…

Şirket, söz konusu Valon bölgelerindeki operasyonların askıya alınmasının sadece geçici olduğunu ve şirket ile hem yerel hem de bölgesel makamlar arasında görüşmelere izin verileceğini belitti.

Mart ayının sonlarında Proximus, 1 Nisan’dan itibaren 5G’yi piyasaya süreceğini açıkladı ve Belçika’daki bazı şehirler ve kasabalar ise ağ kullanıcılarını destekliyor.

Brüksel’de yetkililer, radyasyon seviyelerini düzenleyen yasalar temelinde 5G pilot projesini engelledi ve başkentteki bölgesel yetkililer, Proximus şirketinin dağıtım ile ilerlemesine izin verilmeden önce 5G ağının etkileri hakkında daha derinlemesine veri edinme çağrısında bulundular.

5G Teknolojisi bilinçli toplumlar tarafından kabul görmüyor ve bir çok yerde bu teknolojiye karşı çıkılıyor, protestolar yapılıyor…

‘Bilim insanları uyarmıştı’
“41 ülkeden 200’ün üzerinde bilim insanı 2015’te Birleşmiş Milletler ile Dünya Sağlık Örgütü’ne 5G ile ilgili endişelerini iletmişti. 2019’a gelindiğindeyse tam 26 bin biliminsanı imza attıkları dilekçeyle moratoryum çağrısı yaparak 5G teknolojisinin insan ve çevre sağlığına zararlı olması sebebi ile kurulumun tamamen durdurulmasını talep etti.”

‘5G oksijenin yapısını değiştiriyor’
“5G’nin zararlı etkileri öyle yazılıp çizilmese de bildiğimiz etkileri şunlar. 5G’nin bizatihi oksijen üzerinde değişik etkileri var. 5G yani 60 GHZ enerji oksijen moleküllerince emilebiliyor. 5G Ekolojik dengeye de zarar çok büyük verecektir. İnsan vücudundaki oksijen emilimi ile oynadığımızda acaba bundan olumsuz etkilenecek ilk organımız hangisidir? sorusu uzmanları tedirgin etmektedir.

60 GHz’lik frekans oksijeni şu şekilde etkiliyor: Oksijen atomu O’dur. Oksijen molekülü ise O2’dir. Oksijen bu ikisinin biraraya gelmiş halidir. Oksijen molekülünü meydana getiren bu iki atom birbiriyle elktron paylaşmakta. 60 GHz oksijen moleküllerini çevreleyen bu elektronların dönmesine neden oluyor. Oksijen elektronlarının dönme frekansında meydana gelecek değişikler insan biyolojisini de etkiliyor.”

Koronavirüs ile 5G arasında bağlantı kuran uzmanlar:
“Koronavirüs için akut solunum yolu hastalığı deniliyor. Çin’den çıkacak hiçbir bilgi kesinlikle doğru olmasa da oranın sokaklarında aniden yere yığılıp kalan insanları görüyoruz. Tabii ki Çin hükümeti bu görüntülerin paylaşılmasını istemiyor. Bakın koronavirüs yeni bir şey değil. Koronavirüs aslında bildiğimiz grip. Sıradan dezenfektanların üzerinde bile ‘koronavirüsü öldürür’ diye yazılacak kadar yaygın ve tanınmış bir virüs. Fakat bugün Çin’in iddiasına göre insanlar hiçbir belirti görülmeden patır patır düşüp ölebiliyor.”

‘Karantina gemilerinde de 5G kullanılıyordu’
“Karantina uygulanan gemiler Princess yolcu gemisi firmasının Diamond tipi gemileri. Firma bir basın açıklamasında şu açıklamaları kullanıyor: ‘Princess yolcu gemileri yepyeni ümitlerle geri dönüş taahhüdü gereği global filosuna yaptığı 450 milyon dolarlık yatırımın bir devamı niteliğinde.’ Firmanın özenerek anlattığı yeniliklerinden birisi de ağ bağlantıları. Yani bu gemilerde 5G teknolojisi kullanılıyor.”

‘Peki koronavirüs yayılan diğer şehirler?’
“Vodafone; İtalya, İngiltere ve Almanya’da 5G’yi devreye soktu. İtalya’da 5 şehirde kullanıma giren 5G, 2021 yılında tam 100 şehre ulaşacak. Vaka saptanan yerlerin hepsi de sahip oldukları 5G teknolojisinin reklamını yapan yerler.”

‘Wuhan’
“Çin’deki 5G tesinin tam yeri açıklanmış değil ama Çin’in bilim dergilerinde yayınlananlara göre tesis Huazborg bölgesinde. Peki bu bölgede bildiğimiz neresi var? Wuhan.” şeklinde açıklamalarıyla 5G teknolojisine dikkat çekiyorlar