Belçika’da bugün: Kısaca haberler…

Belçika polisinin koronavirüs önlemlerinin ihlallerini aramak için dronları kullanmasına izin verilmeyeceğini duyurdu.

Geçen hafta, Polis Mahremiyet Komisyonu (COC), Limburg’daki Carma polis bölgesi tarafından dronların kullanımına ilişkin bir soruşturma başlattı.

Polis bölgesi, yıl sonu tatillerinde toplanma yasağı ve havai fişek yasağı gibi koronavirüs önlemlerini uygulamak için ısı kameralı dronları kullanacağını duyurdu.

Bununla birlikte, insansız hava araçlarının bu tür kullanımı, bu durumda “orantısız” olarak kabul edilmiştir ve bu nedenle, drone görüntüleri aracılığıyla elde edilen herhangi bir kanıt geçerli olmayacaktır. Ancak, sokaklarda ve kamusal alanlarda durumu değerlendirmelerine izin verilecek.

Buna ek olarak, İçişleri Bakanı Annelies Verlinden’in geçen hafta söylediğinin aksine, polisin tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek için insanların evlerine girmesine izin verilmeyecek.

Yerel polis güçlerinin girmeden önce her zaman bir savcının iznine ihtiyacı vardır. Savcılar, “Bu sulh hakimi, koronavirüs önlemlerinin ihlal edildiğine dair gerçekten yeterince ciddi belirtilerin olup olmadığını değerlendirecek” dedi.

1. Noel öncesi yeni önlemler
Belçika’nın Danışma Komitesi, Noel’den önce koronavirüs rakamlarını değerlendirmek ve epidemiyolojik durumu değerlendirmek için başlangıçta planlanandan daha erken toplanacak.

Başbakan Alexander De Croo’ya göre, Fransızca konuşan liberal MR partisinin birkaç üyesinin Noel dönemindeki olası gevşemeleri tartışmak istemesi nedeniyle toplantı başlangıçta Cuma gününe kadar götürülmüş olsa da, Başbakan Alexander De Croo’ya göre mevcut rakamlarla ilgili acil gevşeme seçeneği yok.

2. Van Gucht, önümüzdeki birkaç günün yükselen trendi tersine çevirmek için “çok önemli” olacağı konusunda uyarıyor

Sağlık yetkilileri Çarşamba günü düzenledikleri basın toplantısında, önümüzdeki birkaç günün, Belçika’daki artan Covid-19 enfeksiyonu eğilimini tersine çevirmek için çok önemli olacağını vurguladı.

Virolog ve interfederal Covid-19 sözcüsü Steven Van Gucht’a göre, günlük enfeksiyonların sayısı art arda birkaç gündür artıyor, ancak mevcut önlemleri tutarlı bir şekilde uygulamak, onları tekrar azaltmak için yeterli olabilir.

3. Polis Noel boyunca Ardennes ev partilerini kontrol edecek
Ardennes polisi, toplanma kurallarına uyulduğundan emin olmak için tatil döneminde bölgedeki tatil evlerinde kontroller yapacak.

Yetkililer, başka yerlerde yaşayanların sahip olduğu evlerin üzerinde olmak üzere, kiralık 2.000 kadar tatil evinin kaydına sahipler. Şimdiden, mevcut kısa vadeli kiraların yaklaşık% 85-90’ı rezerve edildi ve geri kalanının önümüzdeki günlerde kapatılması bekleniyor. Daha fazla oku.

4. Brüksel, gömülü Senne nehrinin bir kısmını ortaya çıkaracak
Brussels Environment Salı günü yaptığı açıklamada, Brüksel’in yaklaşık 650 metrelik gömülü Senne nehrinin birkaç yıl içinde yeniden yer üstüne çıkarılacağını duyurdu.

Son derece kirlenen nehir, 19. yüzyılda örtüldü. Senne’nin ortaya çıkarılması, iç çevre yolu ile Maximilian parkının bulunduğu Béco havzası arasındaki yaklaşık 10 hektarlık kamusal alanı yeniden tasarlama projesinin temel parçasıdır. Daha fazla oku.

5. Belçika, tüm AB üyeleriyle “aynı gün” aşılamaya başlayacak
Belçika, Avrupa Birliği’nin diğer Üye Devletleri ile aynı gün nüfusunu koronavirüse karşı aşılamaya başlayacak.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pfizer-BioNTech’in aşısının resmi yeşil ışığı almasının ardından tüm AB üyelerinin aşıya “aynı gün” başlayabileceklerini söyledi. Daha fazla oku.

6. Belçika, tecrit tedbirlerini ihlal ettiği için üç kat para cezası aldı
Savcılar okulu Salı günü düzenlediği basın toplantısında, Belçika’nın tecrit partisine katılanlara verilen cezaları üç katına çıkaracağını duyurdu.

Bir tecrit partisine katılanlar için para cezası şimdi 250 € ‘dan 750 €’ ya yükseltilecek. Organizatörler gelecekte 750 € yerine 4.000 € para cezası riskine girecekler.

7. Brüksel, Noel arifesinde akşam saat 10’da sokağa çıkma yasağı uyguluyor
Bölgenin belediye başkanları ve Bakan-Başkan Çarşamba günü, Brüksel’in Noel arifesinde saat 22: 00’deki sokağa çıkma yasağını uyarlamayacağına karar verdi.

Bu durum Brüksel Bölgesi’nin Noel Arifesinde sokağa çıkma yasağını ülkenin geri kalanından iki saat erken çıkarmasına neden oluyor.