Belçika’da hayat pahalılığı protesto edildi

Belçika’da hayat pahalılığını protesto ederek kendilerine ‘Sarı Yelekliler’ diyen protestocular, bir sonraki federal seçimlerde vatandaşların sesini duyurmak için siyasi bir hareket başlatacaklarını açıkladı.

FRANSA’da yüksek akaryakıt fiyatlarını protesto etmek üzere sosyal medya üzerinden örgütlenen ve kendilerine ‘Sarı Yelekliler’ adını veren eylemciler, kendilerine Belçika’da da yandaş buldu. Belçika’da hayat pahalılığını protesto eden binlerce kişi Fransa’da olduğu gibi sarı yelek giyerek sokaklara döküldü.

Protestocular adına açıklama yapan Claude Gilles, ‘Sarı Yelekliler’in bir sonraki federal seçimlerde vatandaşların sesini duyurmak için siyasi bir hareketi başlatacağını duyurdu.

BIKKIN VATANDAŞIN SESİ OLACAK
Belçika’nın Fransızca konuşulan bölgeleri olan Wallonia’nın çeşitli yerlerinde 4 gün süren eylemden sonra göstericiler durulma kararı aldı. ‘Sarı Yelekliler’in çeşitli temsilcileri, Belçika Vatandaş Hareketi olarak adlandırılacak bir siyasi hareket kurmayı kabul etti. Hareket, bir sonraki seçimlere katılacak. Gilles yaptığı açıklamada, “Sadece Belçika’da gösteri yapmak için çağrılan ilk kişi olan Antonio Quattrocchi ile konuştum ve karar verildi. Bir parti olmayacak, gerçekten vatandaşları temsil edecek bir protesto hareketi olacak. Herkes bu eylemlerden sonra bir şeyler istiyor, bu yüzden bir şeyler olacak. Bıkkın, tükenmiş vatandaşların sesini taşımak için orada olacağız” dedi.

Referandumu savunacaklarını söyleyen Gilles, vatandaş haklarının Belçika siyasetinin temel düşünce olmasını talep edeceklerini açıkladı.