Belçika’da randevulu plaj tatili devam ediyor!..

Belçika Flaman Bölgesi Trafik Merkezi, sahile akın beklentisinin öğle vakti olmasına rağmen beklenen düzeyde gerçekleşmediğini bildirdi.

Sahil yönündeki E40’ta karayolu trafiğinin saat 10.00’a kadar ağır olduğunu belirten merkez, ancak yolda hiçbir sorun olmadığını söyledi.

Merkez sözcüsü Peter Bruyninckx, “Sahile giden tüm güzergah boyunca trafik sıkışıklığı var.
Trafik zaman zaman yavaşlıyor ve bazen duruyor. Bu yüzden sahil yönü istikameti fazla sıkışık değil. ”

Aynı zamanda, tren yolcusu sayısının normalden fazla olduğunu, ancak durum kontrol altında” dedi.

Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü, gri ve yağışlı bir haftadan sonra cumartesi için güneşli ve sıcak hava tahmin ediyordu ve Batı Flanders’ın kıyı raporları, yazın ikinci hafta sonu sahili tercih edenlerin sayısında artış bekleniyordu.

Belçika’da yaz tatiline iki hafta kaldı ve bu yıl hafta sonu Salı günü ulusal güne denk geliyor.
Kamu sektöründe çalışan pek çok kişinin Pazartesi günü uzun bir hafta sonu yapmak için yola çıkacağı bekleniyor.

Trenlerde, SNCB, yolcu yoğunluğu düşünüldüğünden güvenli bir mesafede kalabilmelerini sağlamak için ekstra kapasite artırımına gidildi.
İstasyon personeli de platformlardaki durumu kontrol etmek için hazırlandı.

Daha önce SNCB’nin ana demiryolu varış yerlerine giden yolcu akışını düzenlemek için kıyı kasaba belediye başkanlarıyla yakın çalışacağı açıklandı. (Ostend, Knokke ve Blankenberge ve daha az ölçüde De Panne.)

SNCB, seyahat etmek isteyenlere iyi hazırlanmalarını ve sahilin turizm acentesi Westtoer tarafından sağlanan ve herhangi bir kumsalın ne kadar meşgul olduğunu gösteren ölçümleri kontrol etmelerini tavsiye ediyor.

Hafta başında, Ostend Belediye Başkanı Bart Tommelein (Açık VLD) şehrin ana plajları için bir rezervasyon sistemi başlatmıştı.
İster günlük gezenler, ister ikinci ev sahipleri veya daimi bölge sakinleri olsun, Ostend ziyaretçilerinin günde 15.000 kişilik yer ayrılabiliyor.
Son raporda, bugün için plajlarda 11.000 kişilik yer ayrılmıştı.