Belçika’da yeni hüküme protesto: 50 yaralı

Belçika-protesto-2014-1Belçika’da yeni hükümetin aldığı kemer sıkma önlemlerini protesto eden 120 bin kişi başkent Brüksel’de polisle çatıştı

Valon Liberal Charles Michel başkanlığındaki merkez sağ koalisyonun, maaşların enflasyona endekslenmesinden vazgeçme, emeklilik yaşını 2030′a kadar 67′ye yükseltme, sağlık ve sosyal güvenlik bütçesini kısma kararı çalışanları kızdırdı.

Sendikaların öncülüğünde düzenlenen gösteri nedeniyle metro, tramvay ve otobüs seferleri aksarken Belçika demiryolları, gösteriye katılmak isteyenlere 80 bine yakın “indirimli” bilet sattığını açıkladı.

Kuzey tren garı önünde toplanan protestocular, ana caddelerden yürüyerek ulaştıkları güney istasyonu civarında polisle çatıştı.

Bir grup protestocu, şehir merkezinde Belçika İşletmeler Federasyonu’nun binasını işgal etti. Araçları deviren ve yakan, trafik işaretlerini ve kaldırım taşlarını söken, camları indiren öfkeli kalabalığa polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Polis çoğunluğu barışçıl olan göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı.
Göstericiler ise polise taş ve işaret fişekleri attı, bazı araçlar ateşe verildi.

Yetkililer, olaylarda en az 50 kişinin yaralandığını, 30 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı. Saatler süren şiddet olayları sırasında onlarca yaralı ambulanslarla çevredeki hastanelere taşındı.
Brüksel’deki gösteriye katılımdan memnun olduklarını açıklayan sendikalar, hükümetin, taleplerini dikkate almaması halinde yeni eylemler ve genel grev tehdidinde bulundu.

***

Belçika’da dürt büyük sendikanın çağrısı üzerine Brüksel’de gerçekleştirilen dev gösterilerin akşam bölümüne gölge düştü.

Özellikle sabah ve öğle saatlerinde Gare Du Midi(Kuzey Tren Garı) önünde toplanan büyük kalabalık,burada havai fişek,maytap ve sloganlar ile hükümeti eleştirdi.

Bu sırada polis kesinlikle kalabalıklara ve göstericilere uzak alanlarda konuşlandırılmıştı.
Ancak Gare du Midi( Güney Tren Garı) önüne gelindiğinde özellikle Anvers’ten geldikleri belirlenen aşırı sağcılar,etrafı tehdit etmeye başladı. Taşların,sopaların kullanıldığı olaylara polis müdahale edince olan oldu. Çıkan arbede de 18 kişi hafif şekilde yaralanırken,4 kişi de hastanelik oldu.

Yapılan yatıştırıcı çağrılar üzerine kalabalık,polise direnmedi ve olaylara son verdi.

Tüm bu gelişmeler ile ilgili olarak soruşturmanın çok yönlü olarak sürdüğü belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.