Belçika’daki Coronavirus: Son gelişmeler!..

Yaklaşık 30 kişilik bir grup, koronavirüs evde kalma kısıtlamalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu iddia ederek Belçika devleti ve içişleri bakanı Pieter De Crem’e dava açmaya hazırlanıyor.

Grup sözcüsü Het Nieuwsblad, “önlemlerin derhal kaldırılmasını talep ediyor ve sembolik 1 euro tazminat talep ediyoruz. “Dedi.

Grup adına konuşan Avukatı Michael Verstraeten, Belçika’nın virüsün yayılmasını sınırlama önlemlerinin Çin’deki insanlardan kopyalandığını ve “insanların hakları ve özgürlüklerine” saldırı olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı, davanın henüz farkında olmadığını söyledi.

Belçika ulusal güvenlik konseyi 3 Haziran’da tekrar toplanacak. Gündemde kafe ve restoranların yeniden açılması ve spor ve kültürel faaliyetlerle ilgili kuralların gevşetilmesi olacak.

Belçika çevresindeki çocuk oyun alanları 27 Mayıs Çarşamba gününden itibaren tekrar açılabileceği açıklandı.

Çocukların yaz kamplarına 2 Temmuz’dan itibaren en fazla 50 katılımcı için onay verildi.

Gençlik kulüplerinin de bu tarihten itibaren yeniden açılmasına izin verilecek.

Karar, 3 Haziran’dan bir sonraki ulusal güvenlik konseyi toplantısında tartışılacak olan spor kursları için geçerli değildir.

Interfederal sözcüsü Yves Van Laethem’e göre, hafifletilmiş koronavirüs kısıtlamalarının en son istatistikler üzerinde “gözle görülür bir etkisi” olmadı.
Pazar günü “Geri tepme olmadı” dedi. “Gelişmeden memnunuz. Ama doğru yolda olduğumuz halde henüz varış noktamıza gelmedik.

11 ve 18 Mayıs’ın etkisini gerçekten ölçmeden önce önümüzde başka aşamalar da var. Virüsün ikinci bir dalgası yerine birkaç “küçük mini dalgayı” görmeyi tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Flaman eğitim yetkilileri, Belçika’nın koronavirüs kısıtlamalarını hafifletme konusundaki uzman komitesiyle 2 Haziran’da anaokulunu ve ilkokul sınıflarını yeniden açma olasılığını tartışıyorlar.

Uzman komite, 12 yaşın altındaki tüm öğrenciler için okula dönüşün pandeminin evrimi üzerinde çok az etkisi olacağına inanıyor.

Bakan Ben Weyts, amacının tüm öğrencilerin akademik yılın bitiminden önce okullarıyla yeniden temasa geçmesi olduğunu söyledi.

Nihai karar hala 3 Haziran’da kadar toplanacak olan ulusal güvenlik konseyine aittir.

Bu arada, Belçika’daki Fransızca konuşan okullar 25 Mayıs’tan itibaren daha fazla sınıf açtı. İlkokulun ilk ve ikinci yıllarında ve ortaokulun ikinci yılında öğrenciler sınıfa dönebilirler.

Ancak kesin önlemler okuldan okula değişmektedir.

Belçika Covid-19?

Son 24 saat içinde

Yeni onaylanan vakalar: 282 hasta

Hastanede yatan: 48 hasta

hastaneden taburcu olan: 117 kişi

Ölümler: 43 (hastanelerde 22, bakım evlerinde 18)

Salgın başladığından bu yana elde edilen toplam vaka sayıları:

toplam vaka sayısı: 57.092

Hastanede: 1,324 (-64)

Yoğun bakımda: 256 (-3)

Ölümler: 9.280 (+43)

Diğer gelişmeler

Giyim perakendecisi H&M personeli 25 Mayıs’tan potansiyel olarak Haziran sonuna kadar grev yapmayı planladığını açıkladı.

CNE birliği, çalışanların uygun odaların yeniden açılmasına karşı olduğunu söylüyor. “Meslektaşlar bunalmış, kıyafetleri denemek için uzun kuyruklar var,

daha sonra raflara geri dönüyorlar,” diyen sendika, personelin kabinleri dezenfekte etmek için gerekli ürünlere sahip olmadığını iddia ediyor.

CNE ayrıca müşterilerin girişte bir maske teklif etmesini istiyor.

Lüksemburg şirketi Avrox’tan iki milyon bez maskesinin bu hafta sonu Belçika’ya gelmesi bekleniyordu.

Ghent merkezli Tweeds & Cottons firmasından bir milyon daha geçtiğimiz hafta sonu geldi. Her iki firmanın da 25 Mayıs’ta son teslim tarihiydi..

Fransızca konuşan Belçika’daki kafe sahiplerini temsil eden bir federasyon Valon ve Brüksel bölgesine karşı yasal yollara başvuruyor.

Hükümet tarafından kendilerine ödenen bir defalık tazminat ödemesinin Flandre’dekinden daha düşük olması nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirtiyorlar.
Brüksel her kapalı kafe ve restorana 4.000 € tazminat ödedi.

Wallonia’nın ödemesi 5.000 euro idi. Flanders başlangıçta 4.000 euro ödedi ve 6 Nisan’dan bu yana günlük ödeme miktarını 160 euro artırıyor.

Fedcaf başkanı Diane Delen “Hepimiz Belçikalı girişimciyiz.” Dedi…

Brussels Airlines pilotları, zorlu hava yolunun 100 milyon euro tasarruf etmesine yardımcı olmak için 2023 yılına kadar çalışma süresi ve ücretlerinde yüzde 45’e varan bir indirim önerdi.