Brexit: AB ve İngiltere anlaşamıyor!..

Brexit: AB ve İngiltere, Aralık ayı son tarihi yaklaşırken balık konusunda anlaşamıyor

Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık, Brexit anlaşmasına ilişkin görüşlerde hala büyük farklılıklar olduğunu ve müzakerelerin önümüzdeki hafta bir ticaret anlaşmasına varmak için kısa bir süre içinde devam edeceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesinin ardından konuşmasında, farklılıkların “büyük” olduğunu söylerken, Johnson bunları “önemli” olarak nitelendirdi.

Balıkçılık da dahil olmak üzere önemli konular, birkaç tur görüşme ve iki hafta süren “yoğun” toplantılara rağmen her iki taraf için de sorun olmaya devam ediyor.

AB Başkanı Von der Leyen, “Bazı ilerlemeler kaydedildi, ancak özellikle düz oyun alanı ve balıkçılık açısından büyük farklılıklar devam ediyor. Ekiplerimiz önümüzdeki hafta sıkı çalışmaya devam edecek ”diye tweet attı.

Downing Street sözcüsü, “Başbakan ve cumhurbaşkanı, bir anlaşmaya varma çabalarını iki katına çıkarmak için müzakere ekiplerinin Pazartesi gününden itibaren önümüzdeki hafta Londra’da görüşmelere devam edeceği konusunda anlaştı” dedi.

Açıklamada, “Başbakan, son tartışmalarda bir miktar ilerleme kaydedilmiş olsa da, sözde oyun alanı ve balık da dahil olmak üzere bir dizi alanda önemli farklılıklar kaldığını belirtti.”

Açıklamada, “Müzakereler hakkında kişisel temas halinde kalmayı kabul ettiler” dedi.

Bu konuşma istekliliği, bazı medya organları tarafından hayati önemde görülüyor ve Belga bunu, 31 Aralık’ta Brexit sonrası geçiş dönemini Birleşik Krallık’tan önce yeni bir ticaret ortaklığı kurmak için artan bir siyasi çabanın göstergesi olarak görüyor.

O zamandan önce, herhangi bir anlaşmanın her iki tarafça gözden geçirilip onaylanması gerekecek ve Kasım ayı ortasına kadar herhangi bir anlaşmaya varılmazsa uzmanlar çok sıkı bir uyarıda bulunacaktır.