“Brexit anlaşması geçici olarak yürürlüğe girecek!..”

İngiliz ve Avrupa Parlamentoları, Londra ile Brüksel arasında Perşembe günü varılan geniş anlaşmayı onaylamak için henüz oy vermediler.

İngiliz tarafında, Johnson son dakika müzakerelerinin ardından Perşembe günü parlamentonun 30 Aralık’ta toplanacağını duyurdu.

Avrupa yakasında, Avrupa Parlamentosu bu yıl bir daha toplanmayacağı için yeşil ışık ancak önümüzdeki yıl verilecek. Yeşil ışığa tabi olan anlaşma, önümüzdeki yıl Parlamento’nun oylamasına kadar geçici olarak yürürlüğe girecek.

David Sassoli Perşembe günü yaptığı açıklamada, Parlamento’nun “müzakerelerin süresinin ve anlaşmanın aşırı karakterinin yıl sonundan önce gerçek bir parlamento kontrolüne izin vermemesinden üzüntü duyduğunu” söyledi.

Ancak, “Parlamento artık vatandaşlar ve işletmeler için aksaklığı olabildiğince yüksek düzeyde sınırlandırmak ve kaosu ve anlaşmasız bir senaryonun olumsuz sonuçlarını önlemek için sorumlu bir şekilde tepki vermeye hazır. Parlamento, yeni yılda onay verip vermeyeceğine karar vermeden önce ilgili komisyonlarda ve genel kurulda çalışmalarına devam edecek ”dedi.