“Brexit tartışması hala çok zor geçiyor!..”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Parlamentosu Üyelerine verdiği demeçte, AB ile Birleşik Krallık arasında Brexit sonrası ticaret anlaşmasına giden bir yol olduğunu söyledi.

Başkan Von der Leyen, “Yol çok dar olabilir ama orada,” dedi.

“İyi haber şu ki, çoğu konuda ileriye doğru bir yol bulduk,” dedi, “ancak şu anda bu kadar yakın olmamız ve yine de birbirimizden bu kadar uzak olmamızın bir örneği çünkü iki sorun hala önemli.” Bu sorunlar, seviye oyun alanı ve balıkçılıktır.

Von der Leyen’e göre, özellikle balıkçılık konusunda “tartışma hala çok zor geçiyor”.

Ancak, “bir çözüm bulmaya devam etmeliyiz,” diye ekledi ve bunu “tek sorumlu ve doğru eylem şekli” olarak nitelendirdi.

İngiltere Ocak sonunda AB’den ayrılırken, 31 Aralık’ta sona erecek geçiş aşamasının bir parçası olarak AB’nin tek pazarının ve gümrük birliğinin bir parçası olarak kaldı.

AB ve Birleşik Krallık müzakerecileri, Brexit sonrası bir ticaret anlaşması üzerinde anlaşmaya varmak için çok sayıda müzakere turu yaptı, ancak şu ana kadar hiçbirine ulaşılamadı.

Başkan Von der Leyen, “Önümüzdeki günler belirleyici olacak, ve bunu daha önce söylediğimi biliyorum ve son tarihlerin defalarca kaçırıldığını biliyorum.” Dedi.

Von der Leyen’in İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşmeden sonra açıkladığı üzere, bu süreçlerin en sonuncusu geçen hafta sonu gerçekleşti.

Hiçbir karar alınamayınca, tek gerçek son tarih geçiş döneminin son günü olan 31 Aralık ile görüşmeler devam etti.

Anlaşmaya varılmazsa, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları AB ve İngiltere arasında geçerli olacak, bu da yüksek tarifeler ve kapsamlı gümrük kontrolleri anlamına geliyor.