Brezilya’da Rousseff yeniden başkan seçildi

Brezilya’da dün gerçekleşen başkanlık seçimlerinin ikinci turunda mevcut lider Dilma Rousseff yeniden seçildi.

Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51,64 oy alarak yüzde 48,36 alan rakibi Aecio Neves’i çok küçük bir farkla geride bırakan Rousseff, ülkeyi dört yıl daha idare edecek. Rousseff’in zaferi ile birlikte ülkede arka arkaya dördüncü kez seçim kazanan İşçi Partisi’nin (PT) iktidarı 16 yıla uzamış oldu. Gençlik yıllarında ülkedeki dikta yönetimine karşı silahlı mücadele veren gerilla gruplarına katılan ve 1970’de askeri rejim tarafından hapse atılan Roussef, üç yıl süreyle işkence görmüştü.

Kıyasıya bir rekabetin yaşandığı kampanya sürecinde rakipleri tarafından ekonomi yönetiminin zayıf olduğu gerekçesiyle sert bir şekilde eleştirilen Rousseff, ayrıca son dönemeçte partisinden önemli isimlerin karıştığı yolsuzluk iddiaları üzerinden hedef alınmıştı. Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından yaptığı ilk konuşmada politik reforma gideceğinin sinyalini veren Rousseff, bu süreçte diyaloğa açık bir başkan olacağı ve kongrenin desteğiyle hareket edeceği mesajını verdi.

Yeni dönemde yolsuzluğa karşı mücadelede kurumların güçlendirileceği, şeffaflık ve denetim adına yeni ölçüler getirileceği, cezai müeyyidelerin artırılacağı vurgusunu yapan Rousseff, ekonomi alanında büyüme hızının devam etmesi, işsizliğin azalması ve enflasyonla mücade için sanayi üreticileriyle işbirliği yapacağına işaret etti. Yeni dönemde daha çok çalışacağı ve daha iyi bir başkan olacağı sözünü veren Rousseff ayrıca kampanya süresince kendisine en büyük destek veren isimlerden biri olan selefi Lula da Silva’ya teşekkür etti.

Roussef’i ilk kutlayan isimlerden biri de selefi Lula oldu.
Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından İşçi Partisi’ni destekleyen halk sevinç gösterilerinde bulundu. Bazı bölgelerde sokaklarda kutlama yapan seçmenler gece geç saatlere kadar Rousseff lehine slogan attılar.

Muhalefet partisinin adayı Neves ise yaptığı konuşmada kendisine oy veren kitlenin büyüklüğüne işaret ederek bu desteğin Brezilya’da halkın büyük bir kesiminin değişim istediği şeklinde yorumladı.

Kendisine destek veren seçmene teşekkür eden Neves’in daha sonra Rousseff’i arayarak tebrik ettiği öğrenildi. Neves’i eşi Leticia Weber de yalnız bırakmadı.

ÜÇ YIL İŞKENCE GÖRDÜ
Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinde Bulgar göçmeni bir ailede dünyaya gelen Dilma Rousseff, 66 yaşında ve ekonomi mezunu. Gençlik yıllarında sol örgütlere üye olan Rousseff, ülkede dikta yönetimine karşı silahlı mücadele veren gerilla gruplarına katıldı, 1970 yılında askeri rejim tarafından hapse atıldı ve üç yıl süreyle işkence gördü. Askeri rejimin sona ermesinin ardından siyasete atılan Rousseff yeni kurulan bir partide aktif görevler aldı, 2000 yılında Brezilya’nın popüler liderlerinden Lula da Silva’yla tanıştı ve bu tarihten itibaren İşçi Partisi’ne dahil olarak Lula’nın çekirdek kadrosunda yer aldı. 2010 yılında başkan seçilen Rousseff, ilk iktidar döneminde Lula’nın başlattığı sosyal kalkınma projelerini devam ettirdi. Rousseff, daha çok ülkenin kuzeyi ve gelir düzeyi düşük bölgelerinden destek görüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.