Brüksel’de 1200 restoran kapanabilir!..

Brüksel’deki 1.200 restoranın kısmen yeni Covid-19 güvenlik önlemleri nedeniyle önümüzdeki aylarda kapılarını kapatması gerekebilir.

Brüksel Gıda Hizmet Endüstrisi Federasyonu (FHB) başkanı Philippe Trine, sektörün sonbaharda bir iflas dalgasından korktuğunu söyledi.

Federasyon, restoranların en az yüzde 30’unun kalıcı olarak kapanacağını tahmin ediyor.

Sendikalar ise restoranlar için yüzde 40 kapanma oranı tahmin ediyorlar.

FHB başkanı Trine Pazartesi günü yaptığı açıklamada: “Birçok işletmenin zaten zor şartlar altında çalışıyordu, ancak pandemi dönemi ile başlayan güvenlik önlemlerinde yapılan son değişikliklerden bu yana bir restoranların çalışma şartları felakete dönüştü.

Artık insanlar temelde sadece kendi ihtiyaçları nedeniyle yemek yiyebildikleri için, bazı restoranların açık kalması imkansız hale geliyor.

Lüks restoranlar geçici olarak kapanıyor, diğerleri ise asla tekrar açılmayacaklarını bilerek kapılarını kapatıyor.

Restoranların yanı sıra kapanışlara fast food eklemleri de yapıldığında karşımıza ciddi rakamlar çıkmaktadır.

En fazla dört çalışanı olan küçük bağımsız işletmeler en çok etkilenen gruptur.” Dedi.

Ekonomi Geçişinden Sorumlu Devlet Bakanı Barbara Trachte: “Durumu yakından takip ettiğini , ancak sektördeki durumun ancak Eylül ayındaki gelişmeler sonrasında netleşecek.

Brüksel hükümeti Eylül ayından itibaren kafe ve restoranlara kredi kullandıracak.” Dedi.

Temmuz ayında, istihdam ajansı Acerta. “tam zamanlı çalışanların yüzde 69,5’inin bu sektördeki geçici işsizlik ile ilgilendiğini ve 3 öğrenci işinden sadece 1’inin hala ortada olduğunu sonuç olarak öğrenci işlerinde ciddi azalma olduğunu,

Pandeminin etkisiyle kafelerin büyüme hızının tamamen azaldığını, otellere ve diğer konaklama yerlerine göre daha sert bir şekilde etkilendiğini, korona öncesi bu sektörün büyüyen bir sektör olarak kabul edildiğini belirtti.