Brüksel’de zorunlu coronavirüs karantinaları başladı!..

Brüksel zorunlu koronavirüs karantinalarını uygulamaya koydu

Brüksel’deki yetkililer, yeni koronavirüs (Covid-19) ile enfekte olma riski altındaki sakinlerin izlenmesini sağlayacak bir sistem kurmak için çalışıyorlar.

Zorunlu karantinalar, kırmızı veya yüksek riskli bir seyahat bölgesinden dönen sakinlerin yanı sıra pozitif bir Covid-19 vakası ile temas halinde olan kişilere de uygulanacak.

Renk kodlu seyahat hedef sisteminin uygulanmasından bu yana yetkililer, temas izleme prosedürlerinde değişiklik yapmak için çalışıyorlar.

Geçen hafta sonuna kadar, geri dönen gezginler, nasıl test edileceği de dahil olmak üzere atmaları gereken adımları açıklayan bir iletişim yöntemine tabi tutuldu.

Başkent Bölgenin Sağlık Müfettişliği’nden Inge Neven: “Pazartesi’den beri, bir test merkezinde tarama yapmak zorunda oldukları QR kodlu bir SMS alıyorlar buna ek olarak, örneğin iş için kullanabilecekleri kendi kendini tecrit etmek için hemen bir sertifika alabilirler.

Ancak Brüksel’deki sağlık otoritelerinin şimdiye kadar sakinlerin etkili bir şekilde tecrit edip etmediğini kontrol etme imkânı yok.

Yerel yetkililerle birlikte çalışarak bir adım daha ileri giderek devam edip etmeyeceğimizi görmek ve saha kontrolleri yapmak için çalışıyoruz ancak mevcut yasal çerçeveye uygun olarak bunu yapmanın bir yolunu bulmalıyız.

Belediye yetkilileri şu anda her bir bölge için bilgi alıyor, bireysel hastalar hakkında değil – bu tür kontroller için henüz bir karar alınmadı. ” Dedi.

Flanders’ta bölgesel yetkililer geçtiğimiz hafta yerel yönetimlere zorunlu karantinaları kontrol etmek için güven duyduklarını PCSW / CPAS refah ofislerini işaret ettiklerini söylediler.

Ancak merkezler, iş yükünün zaten yeterince yüksek olduğunu ve böyle bir görevin “yerel sakinlerle güven ilişkilerine zarar verme” riski taşıdığını ve Flaman karantina uygulama stratejisini havada bırakacaktır.

Zorunlu bir karantinaya tabi sakinlerin evlerini sadece doktora gitmek, eczaneye gitmek veya marketten alışveriş yapmak gibi önemli ihtiyaçlar için evi terk etmelerine izin verilir. Açıklaması yaptılar.