Brüksel’deki Açık Hava Okuluna talep arttı

Brüksel’in ilk açık hava ve iki dilli okulu, koronavirüsün salgını nedeniyle çok daha fazla talep görüyor

Brüksel’in ilk açık hava okulu, koronavirüs krizi sırasında çocuklarını açık havada okula kaydettirmek isteyen ebeveynlerin talebini karşılayamadı.

Brüksel Açık Hava Okulu (BOS), sadece bir hafta içinde binlerce başvuru talebi aldığını belirtti.

Brüksel’in güney metropol bölgesinin eteklerindeki Sonian Ormanı’nda kurulan BOS, Fransızca ve Flemanca öğretilen küçük bir okul öncesi öğrencisi ile 2018’de açıldı.

Belçika’da okul 5 yaşından itibaren zorunludur

Çocuklar Salı günü yeni bir okul yılı için sınıfa geri dönerken, BOS 3 ila 12 yaş arası çocuklar için yeni sınıflar açtı ve talepteki artışa rağmen toplam 15 öğrenciyle yeni okul yılını başladı.

Okul koordinatörü Martina Paone, Bruzz’a “Koronavirüs nedeniyle çok daha fazla başvuru aldık, yalnızca geçen hafta içinde, yüzlerce ebeveyn çocuklarını kaydettirmek istedi” dedi.

Talebin artmasına rağmen, hem yeni öğrenim ortamı hem de iki dilli öğretim programı ile velileri cezbeden okul, yeni öğretim yılına sadece 15 öğrenciyle başlayacak.

BOS öğrencileri, doğadaki müfredat dışı etkinlikleri içeren ve çocukları yaşa göre bölmeyen ve bunun yerine farklı yaş grupları arasında işbirliğini teşvik etmeyi amaçlayan iki dilli bir açık hava programı ile öğretimi hedefliyor.

Paone, “Yaş farklılıklarının çatışmaya değil, daha iyi işbirliğine neden olduğuna inanıyoruz. Küçük çocuklar yaşlılardan öğreniyor, aynı zamanda tam tersi de geçerli,” dedi.

Sınıflar şimdilik küçük kalmaya devam ederken, Paone, okulun sınıflarını ve çoğu okulun hala yalnızca Fransızca öğretildiği Belçika’nın başkentindeki iki dilli öğretim vizyonunu genişletmek için eğitim yetkililerinden tanınma elde etmeye çalıştığını söyledi.

Paone “Tanınmak ve seçkin bir okul olmak istiyoruz, ancak iki dilli okullar neredeyse yok” dedi.