COVID-19: AB komisyonundan seyahat önlemleri geliyor

Avrupa Adalet Komiseri Didier Reynders (Solda) ve Avrupa İçişleri Komiseri Ylva Johansson (sağda)

Avrupa Adalet Komiseri Didier Reynders (Solda) ve Avrupa İçişleri Komiseri Ylva Johansson (sağda), Brüksel, Belçika’da AB’de serbest dolaşımı kısıtlayan her türlü önlemin daha net ve öngörülebilir olması için Komisyon’un önerisi üzerine bir basın toplantısı düzenlediler.

Adaletten sorumlu yetkili Didier Reynders, “Avrupa Komisyonu Cuma günü üye Devletlere Avrupa Birliği’ndeki farklı seyahat kısıtlamaları ağını çözmeyi amaçlayan bir dizi anlaşma sundu.

Bunlar arasında ortak bir renk kodu ve kısıtlayıcı önlemlerin tanıtımı için farklı değerler vardı.

Ancak bu önlemler ulusal bir yeterlilik olarak kalmaktadır.

Serbest dolaşım hakkımız, koronavirüs salgını nedeniyle ciddi şekilde engellenmiştir.

Günlük olarak hareket etmek zorunda kalan birçok vatandaş için, ulusal kurallar çok karmaşık oluyor.

İşleri kolaylaştırmak istiyoruz ”dedi.

Reynders; “Üye Devletler halihazırda seyahat kısıtlamaları uygulamak için farklı kriterler kullanmaktadır, ancak AB Komisyonu onların gelecekteki kararlarını yakın zamandaki enfeksiyon sayısını, pozitif testlerin yüzdesini ve gerçekleştirilen toplam test sayısını dikkate alan ortak eşiklere dayandırmalarını istemektedir.

Ulusal makamlar bu verileri Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (ECDC) göndermeli ve bu merkez daha sonra her hafta ortak renk kodları içeren bir harita yayınlayacaktır.

Avrupa haritasında kırmızı renkli yüksek koronavirüs dolaşımı olan bir alan, tüm Üye Devletler için otomatik olarak kırmızı renkte olacaktır.

Yeşil bölgeler seyahat kısıtlamalarına tabi olmamalıdır.

Komisyon, Üye Devletlerin sadece kırmızı riskli bölgelerden insanların girişini reddetmesini de desteklemiyor.

Yetkililer yine de karantina koyabilir veya onlara test uygulayabilir.

Karantinanın ne kadar sürmesi gerektiğine karar vermek üye Devletlere kalmıştır, ancak burada da Komisyon AB çapında koordinasyonu teşvik etmektedir.

Son olarak, yolculara daha fazla kesinlik ve öngörülebilirlik kazandırmak için, üye ülkelerin diğer ülkelere ve AB Komisyonuna yeni seyahat kısıtlamalarını, uygulamaya konulmalarından önceki hafta içinde bildirmelerini önerilmektedir.

Devletlerin bu tavsiyeleri ne ölçüde kabul edeceği görülecek. Sonuçta, kendi topraklarında halk sağlığını koruma konusunda son söz hakkına sahipler” diyerek sözlerini bitirdi.